Anasayfa /
SPOR MÜZAYEDESİ
SPOR MÜZAYEDESİ
SPOR MÜZAYEDESİ, 27.11.2022 saat: 21:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 21:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 45 Ürün
Lot: 1 > Obje
1968 yılında kurulan Romanya Judo Federasyonu, Romanya´daki judo etkinliğinin yönetim organıdır.
Lot: 2 > Obje
Tüccar Behzat Baydar, İnşaat Mühendisi Burhan Kunt, Eczacı Şeref Birgen ve Deniz İnşa Mühendisi Harun Ulman tarafından 2 Şubat 1952 tarihinde Fenerbahçe Burnu´nda kurulan İstanbul Yelken Kulübü, günümüzde halen faaliyette olup, yelken sporunu ve Türk yelkenciliğini ilerletmeye devam etmektedir.
Lot: 3 > Obje
Balkan Oyunları, Balkan ülkeleri arasında düzenlenen spor karşılaşmalarıdır. 1928 Yaz Olimpiyatları sırasında ortaya atılan fikir, 1929 yılında Yunanistan´ın önderliğinde hayata geçmiş, ilk oyunlar 1930 yılında Atina´da düzenlenmiştir. Türkiye´nin 1931 yılında katıldığı oyunlara iştirak eden ülkeler, kuruluşundan bu yana sırasıyla şunlardır: Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Yugoslavya, Türkiye, Arnavutluk, Sırbistan, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Slovenya, Karadağ.
Lot: 4 > Obje
Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü, 1938 yılında Mustafa Kemal Atatürk´ün isteği üzerine kurulmuş, bu tarihten 1962 yılına dek Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi genel müdürlüğe bağlanmıştır.
Lot: 5 > Obje
Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi, II. Meşrutiyet´in ilanından sonra beden eğitmeni ve siyasetçi Selim Sırrı Tarcan önderliğinde "Osmanlı Milli Olimpiyat Cemiyeti" adıyla kurulmuştur. İlk Milli Olimpiyat Komitesinin başkanlığına Servet-i Fünun dergisinin sahibi olan eski sporcu Ahmet İhsan Tokgöz getirilmiş, genel sekreterliği de Selim Sırrı Tarcan üstlenmiştir. Cihan Harbi´nin başlaması üzerine Uluslararası Olimpiyat Komitesi´nden çıkarılan ve dağılan cemiyet, 1922 yılında Tarcan´ın çabalarıyla Türkiye Milli Olimpiyat Cemiyeti ismiyle yeniden kurulmuştur. 1923 yılında, Cumhuriyetin ilanı sonrası bugünkü ismini alan kuruluş, Türk sporunun gelişimi için faaliyetlerini aralıksız sürdürmektedir.
Lot: 6 > Obje
Yalova´nın en eski takımlarından biri olan Coşkunspor, kurulduğu 1958 yılından itibaren Yalova´ya ve Türk futboluna çok sayıda oyuncu kazandırmıştır.
Lot: 7 > Obje
Günümüzde Sultangazi´de bulunan tesisinde çocuklar için dövüş sporları eğitimi veren Er-Sa Spor Kulübü´nün kuruluş yıllarına ait rozeti.
Lot: 8 > Obje
Maltepe Gençler Birliği adı altında 1923 yılında kurulan Maltepespor, 1949 yılına kadar bu isimle mücadele etmiştir. Bu tarihte ise Maltepe Gençlikspor adını almıştır. 1955 yılında kurulan Güneşspor daha sonra Ağaspor takımlarının Maltepespor adı altında birleşmesiyle bugünlere gelmiştir. 1923 yılından bu güne kadar çeşitli değişimler geçiren Maltepespor günümüzdeki haline 1987-1988 yılında gelmiştir.
Lot: 9 > Obje
Nejat Eczacıbaşı´nın talimatıyla 1966 yılında kurulan Eczacıbaşı SK, basketbol, voleybol ve masa tenisi branşlarında uzun yıllar faaliyet göstermiştir. Günümüzde ise sadece kadın voleybol takımıyla faaliyetini sürdürmektedir.
Lot: 10 > Obje
1949 yılında kurularak Türkiye´nin ilk resmi spor kurulu olarak faaliyete başlayan Spor Toto, yurt içinde ve yurt dışında spora dayalı bahis ve şans oyunları oynatmaktadır.
Lot: 11 > Obje
16 Ocak 1914 tarihinde Altay İdman Yurdu adıyla İzmir´de kurulan Altay Spor Kulübü, İzmir´in ilk Türk spor kulüplerinden biridir. İzmir´de bulunan diğer azınlık takımları karşısında galibiyetler kazanan spor kulübünü 14 Ekim 1925 tarihinde ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk, kulübün hatıra defterine şu satırları yazmıştır: "Altay Spor Kulübünde tanıdığım gençlik iftihara şayandır. Bu gençlik müvacehesinde istikbalin kuvveti ve saadeti en bariz görülmektedir."
Lot: 12 > Obje
2 Ağustos 1967 tarihinde kurulan Trabzonspor Kulübü´nün profesyonel futbol kulübü Trabzonspor Futbol Takımı, Süper Lig´de şampiyon olmuş İstanbul dışındaki ilk futbol kulübüdür.
Lot: 13 > Obje
1905 yılında Ali Sami Yen ve arkadaşları tarafından, öğrenci oldukları Galatasaray Lisesi´nde kurulan kulüp, futbol branşında 22 kez Lig şampiyonu olmuş, 18 kez Türkiye Kupası ve 16 kez de Türkiye Süper Kupası kazanmış; 2000 yılında da UEFA Kupası´nı ve UEFA Süper Kupası´nı kazanmıştır. Ayrıca futbol liglerinde üçüncü ve dördüncü yıldızı takan ilk takımdır.
Lot: 14 > Obje
Fenerbahçe Spor Kulübü´nün, 1930´lu yılların başında İngiltere´nin köklü mücevher tasarım şirketi "Fattorini & Sons" firmasında tasarlanıp üretilen çok nadir rozeti.
Lot: 16 > Obje
A yüzü: 1. Fenerbahçe Cumhuriyeti 2. Efsane Dönüyor (Kasap) 3. Şampiyon Fener (Mehter) 4. Şükrü Saraçoğlu (Zeytinyağlı) 5. 1907 Marşı (Remix) B yüzü: 1. Yaşa Fenerbahçe 2. Eller Havaya 3. Göklerde Bayraklar (Gel Etme) 4. Sarı Mavi 5. 1907 Marşı 6. Fenerbahçe Cumhuriyeti
Lot: 17 > Obje
Lot: 18 > Obje
A yüzü: 1. Cim Bom Bom (İbrahim Tatlıses) 2. Oy Cim Bom Bom (Mustafa Topaloğlu) 3. Şampiyonuz İşte (Metin Alkanlı) 4. Şampiyon Cim Bom Bom (Muhittin Önder - Oğuz Abadan) B yüzü: 1. Stadyum´a Giriş 2. Heyecan Kasırgası 3. Cim Bom Karşılaması 4. Galatasaray Oyun Havası
Lot: 19 > Obje
A yüzü: 1. Şampiyonluk Marşı 2. Taraftar Marşı 3. Tur 4. Bizim Canımız 5. Seni Sevmeyen Ölsün Cimbomum 6. Andımız B yüzü: 1. Şampiyonluk Gecemiz 2. Seviyoruz Cimbomu 3. Gönlümün Cimbomusun 4. Benimsin Cimbomum 5. Eğlensin Şampiyonlar 6. Potburi
Lot: 20 > Obje
A yüzü: 1. Şinanay Beşiktaş 2. Beşiktaş Marşı 3. Karakartal Beşiktaş 4. Bir, İki, Üç Yetmez 5. Kupalar Şampiyonu B yüzü: 1. Lambada Beşiktaş 2. Şampiyon Karakartal 3. Canım Beşiktaş 4. En Büyük Karakartal 5. Selam Sana Beşiktaş
Lot: 21 > Obje
Kaset, "Kara Kartal 88" kartoneti içindedir.
Lot: 22 > Plak
Kapak: 9 - Plak: 8,5 - Fenerbahçe Spor Kulübü´nün "Yaşa Fenerbahçe" isimli sözlü marşının, Nesrin Sipahi´nin Fenerbahçe 1973-74 kadrosuyla birlikte okuduğu ve zamanla bir geleneğe dönüşerek günümüzde dahi Şükrü Saracoğlu Stadyumu´nda takım sahaya çıkarken çalınan efsane kaydı.
Lot: 26 > Obje
Tişört: 64x86 cm Şort: 30x56 cm
Lot: 27 > Obje
Lot: 28 > Obje
Bağcıkları yorgun, burun kısımları soyulmuş haliyle.
Lot: 30 > Obje
Bir maçın en kritik anında ayağına top değen dostu Lefter´e tribünden "Haydi Ordinaryüs!" diye bağırarak yıllar boyu kullanılacak bir lakabı Türk spor tarihine kazandıran Manol Taylan, Fenerbahçe tribün tarihinin mümtaz simalarından biridir. Müzayedemizde sunduğumuz afiş, aynı zamanda Fenerbahçe Divan Kurulu üyesi olan Fenerbahçe tutkunu Taylan için arkadaşları tarafından İspanya´da hazırlatılan turistik bir arena afişidir. Afiş üzerinde Manol Taylan yerine "Fenerli Manol" ibaresinin yer alması dikkat çekicidir.
Lot: 31 > Obje
"Fenerbahçe 1934-35 Türkiye Futbol Birincinciliği Balıkesir Grubu Şampiyonu - Futbol Federasyonu" yazılı şiltin Fenerbahçe Spor Kulübü´ndeki kayıt numarası 596´dır. Kulübün müzesinin olmadığı dönemlerde bir depoda muhafaza edilen şilt, taşınmalar sırasında kaybolmuş, yıllar sonra ise bir antikacının eline geçerek spor haberlerine bomba gibi düşmüştü. Uzun yıllardır yuvasına dönmeyi bekleyen şilt, Fenerbahçe´nin 1934-35 Sezonunda İstanbul Şampiyonu olup, Türkiye Şampiyonasında Balıkesir Grubunda Çanakkale Tekgücü´nü 8-0, Bandırma´yı 5-1, Bursaspor´u 2-0, Balıkesir İdman Yurdu´nu ise 5-1 yenerek kazandığı "Gümüş Grup Birinciliği Şilti"dir. O dönem Fenerbahçe´de top koşturan kadro ise şu isimlerden oluşmaktaydı: Hüsamettin Böke, Yaşar Alparslan, Fazıl, Cevat, Esat Kaner, Reşat, Niyazi, Şaban, Ali Rıza, Naci, Fikret Arıcan.
Lot: 32 > Obje
İnönü Stadyumu, 27 Kasım 1947 tarihinde Beşiktaş ile İsveç´in AIK Solna takımı arasında oynanan maçla açılmıştı. Beşiktaş´ın 3-2´lik mağlubiyeti ile sonuçlanan maçın ilk golünü ise o zamanlar Beşiktaş´ın futbolcusu olan Süleyman Seba ağlarla buluşturmuştu. Müzayedemizde sunduğumuz "A.I.K. - 1947" yazılı ve logolu ilk maç şilti, bu açılış maçının anısına üretilmiştir.
Lot: 33 > Obje
1974 FIFA Dünya Kupası elemelerinin 2. grubunda rekabet eden Türkiye ve Lüksemburgn milli takımları ilk kez 22 Ekim 1972 tarihinde karşılaşmış, bu maç 2-0´lık skorla Lüksemburg´un galibiyetiyle noktalanmıştı. İki takım 10 Aralık 1972 tarihinde tekrar sahaya çıktığında ise Türkiye 3-0´lık bir galibiyete imza atmıştı. Müzayedemizde sunduğumuz plaket, sahayı zaferle terk ettiğimiz bu ikinci maçın galibiyet plaketidir.
Lot: 34 > Obje
6 Haziran 1971 tarihinde Galatasaray ile PTT takımları Ankara´da top koşturmuş ve maç 7-1´lik skorla Galatasaray´ın galibiyetiyle noktalanmıştır. Müzayedemizde sunduğumuz plaketin bu maç hatırasına üretildiği düşünülmektedir. Galatasaray logosu tutturulduğu yuvalardan düşmüş ve tamirle yerleştirilmiş haliyle.
Lot: 35 > Obje
Plaketin oturtulduğu ahşap kaidenin arka yüzüne S. Zeki Gülbay´ın "Geschäftsführer" [Genel Müdür] sıfatlı kartviziti yapıştırılmıştır.
Lot: 36 > Obje
19x9x3 cm boyutlarında bir futbolcu figürünün yer aldığı hokkalık üzerinde Osmanlıca "Halk Fırkası Seferihisar Heyet-i İdaresinin 6 Mayıs 340 Tarihinde Türk Ocağı Futbol Timi [Takımı] İle İzmir Hilal İdman Kulübü 1. Timi Arasında İcra Edilen Müsabaka Hatırası" açıklaması mevcuttur.
Lot: 37 > Fotoğraf
"Fenerbağçe 1. Takım İzmir Seyahati Hatıraları" başlıklı albüm içerisinde muhafaza edilen "Foto Ahmed Hamdi" imzalı fotoğraflarda, Fenerbahçe´nin Altay, Altınordu, Karşıyaka gibi takımların yanı sıra İtalyan ve İngiliz muhtalat [karışık] takımlarıyla yaptığı maçlardan enstantaneler ve oyuncuların toplu hatıra fotoğrafları mevcuttur. Albümde yer alan 18 adet fotoğrafın neredeyse tamamının üzerine Osmanlıca açıklamalar düşülmüştür.
Lot: 38 > Fotoğraf
"Eskişehir Gençler Birliği ile Kütahya Gençler Birliği bir arada çıkartılmış bir fotoğraftır. Göğsüne işaret ettiğim efendi benim mektep arkadaşımdır. Arkadaş hatırası olmak üzere takdim ediyorum. 1-8-341"
Lot: 39 > Fotoğraf
"Budapeşte´de yeni takıma karşı."
Lot: 40 > Fotoğraf
Lot: 41 > Fotoğraf
Lot: 42 > Fotoğraf
Beşiktaş, 1957-58 sezonunda iki ligde mücadele etti. İstanbul Profesyonel Ligi´nde 4. olurken Federasyon Kupası´nda finalde Galatasaray´ı eleyerek kupayı kazandı.
Lot: 43 > Dergi
Türk Spor Kurumu´nun resmi yayın organı olarak faaliyetini sürdüren Türk Spor Kurumu Dergisi, Türk halkına sporu tanıtmak, sevdirmek ve Türk ve dünya sporundan haberler vermek gayesiyle 26 Haziran 1936 - 7 Kasım 1938 tarihleri arasında 122 sayı olarak yayımlanmıştır.
Filtreler
Toplam : 45 Ürün
 
Phebus Hakkında
“Phebus Müzayede Evi, alıcılar ve satıcıları online ortamda bir araya getiren bir açık artırma platformudur.”
Bizi Takip Edin
Copyright © 2020 PHEBUS Müzayede