Anasayfa /
PHEBUS EPHEMERA
PHEBUS EPHEMERA
PHEBUS EPHEMERA, 02.09.2023 saat: 22:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 22:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 132 Ürün
Lot: 1 > Efemera
Etiket üzerinde, "Gran Fabrica de Tabacos Puros Primeros" yazılıdır.
Lot: 2 > Efemera
Lot: 3 > Efemera
Sigara kağıtlarının markaları: A. Rabbath, Ticaret-i Osmanlı Anonim Şirketi Umumiyyesi (İki adettir; birisi üzerinde bandrol mevcuttur.), Cambazlı Kağıdı (Bandrollüdür.), Mısır Kağıdı, Varak-ı Kamer, A. & R. Malmenayde (Fransa, Paris), Papier Deux Coqs, 1000, Türkiye Cumhuriyeti İnhisar Sigara Kağıdı, Jöntürk, Boz Sİgara Kağıdı (Kocaeli), Gazi Trabzon Kağıdı, Abaseddin Sigara Kağıdı.
Lot: 9 > Efemera
Fotoğraf kartvizit üzerine sonradan yapıştırılmıştır.
Lot: 10 > Efemera
Kart üzerinde "Iydınız said olsun" yazılıdır.
Lot: 14 > Efemera
Osmanlı Devleti´nin son dönemlerinde, İkinci Abdülhamid´in hükümetinde altı yıla yakın Maliye nazırlığı (bakanlığı) yapmış Ahmed Reşad Paşa adına düzenlenmiş fatura.
Lot: 16 > Obje
Lot: 17 > Obje
Lot: 20 > Efemera
Lot: 21 > Efemera
Arka yüzünde tramvay rotalarının haritası mevcuttur.
Lot: 22 > Efemera
Lot: 23 > Efemera
Odeon Tiyatrosu, 1875 yılında İstiklal Caddesi´nde açılan tiyatro binasıdır. İkinci Meşrutiyet döneminde bir çok önemli tiyatro grubunu sahnesinde ağırlamıştır. Güllü Agop´un Osmanlı Tiyatrosu bu salonda temsil veren tiyatro gruplarından birisi idi.
Lot: 24 > Fotoğraf
Ekim Devrimi ve Rus İç Savaşı sonrasında İstanbul´a gelip yerleşen Beyaz Ruslardan biri olan Jules Kanzler, İstiklâl Caddesi´nde açtığı fotoğraf stüdyosunu uzun yıllar işletmiş, sonraları İzzet Kaya ismini almıştır. Satışa sunulan fotoğraf, Jules Kanzler fotoğrafhanesinin damgasını ve gofre kabartmasını taşıyan özel muhafaza zarfı içerisindedir. Zarf üzerinde, 13 Ocak 1921 tarihli ithaf yer almaktadır.
Lot: 25 > Fotoğraf
Ekim Devrimi ve Rus İç Savaşı sonrasında İstanbul´a gelip yerleşen Beyaz Ruslardan biri olan Jules Kanzler, İstiklâl Caddesi´nde açtığı fotoğraf stüdyosunu uzun yıllar işletmiş, sonraları İzzet Kaya ismini almıştır. Satışa sunulan fotoğraf, Jules Kanzler fotoğrafhanesinin damgasını taşıyan özel muhafaza zarfı içerisindedir.
Lot: 28 > Fotoğraf

Fotoğrafın arka yüzünde, fotoğrafhanenin kaşesi yer almaktadır.

Lot: 35 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzünde, öğrencilerden birisinin abisine hitaben kaleme aldığı mektup yer almaktadır.
Lot: 47 > Defter
Lot: 55 > Gazete
Cumhuriyet´in ilanından beş gün sonra yayımlanmış nüshanın kapağında, Gazi Meclis´in çiçeği burnunda vekillerinin fotoğrafına en üstte yer verilmiştir. Hemen onun altında Türkiye Cumhuriyeti´nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk´ün portresi ve çevresinde dünyada kurulan başlıca cumhuriyetlerin ilk başkanlarının portlerine yer verilmiştir. Aynı zamanda gazete içerisinde Mustafa Kemal Atatürk´ün mareşal üniformasıyla illüstre edildiği bir görseli ve İsmet İnönü´nün fotoğrafı yer almaktadır.
Lot: 57 > Efemera
Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizzat yönetilen Başkomutanlık Meydan Muharebesi´nin ardından Mustafa Kemal savaş meydanını incelerken Berberçamı mevkisinde top mermisinin açtığı bir çukurda bir şehidin kolunun sancağı gök yüzüne doğru tutar vaziyette kaldırdığını görmüştür. Bunun üzerine şehidin kim olduğunun araştırılması istenmiş ama künyesine ulaşılamamış şehide "Meçhul Asker" denmiştir. Mustafal Kemal Atatürk verdiği emirle "Meçhul Asker" nezdinde Kurtuluş Mücadelesi´ne katılmış şehit ve gaziler için burada bir abide yapılmasını uygun görmüştür.
Lot: 62 > Fotokart
Lot: 64 > Fotokart
Lot: 65 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzünde, "Kardeşim Bay Turgut Erçin´e 1-4-939" ithafı yer almaktadır.
Lot: 75 > Efemera
Mürür tezkeresi, Osmanlı Devleti´nde ülke içinde seyahat etmek ve bilhassa İstanbul´a girmek için gerekli bir izin belgesidir; bir nevi iç pasaport. Bu uygulama, 1908 senesinde İkinci Meşrutiyet´in ilanından sonra kişininin özgürlüğünü kısıtladığı gerekçesiyle kaldırılmıştır. *Sol alt köşesi kopmuştur.
Lot: 78 > Efemera
Satışa sunulan bu diploma, Birinci Dünya Savaşı´nın başladığı yıl, Beyoğlu´nda ikamet eden Kohen isimli gayrimüslim bir Türk askerine aittir. Diplomanın ilk sayfalarında, şoförün sürüşün öncesinde, sürüş sırasında ve sürüşün sonrasında uyması gereken kurallar maddeler halinde yazılmıştır. Sonrasında aracın arızalarının nasıl çözüleceğini anlatan bir rehber ve daha sonrasında da aracın aksamını tanıtan şemalar yer almaktadır. Diploma bu kitapçığın en sonunda yer alır.
Lot: 79 > Efemera
11 Kasım 1914 tarihinde Fetvahane tarafından bütün Müslümanlara hitaben bir Cihad Fetvası kaleme alınmış ve 3 gün sonra Fatih Camii´nde Fetva Emini Ali Haydar Efendi tarafından okunmuştur. Soru-cevap şeklinde hazırlanan fetvada beş soru sorulmuş, cevapları Şeyhülislam Ürgüplü Hayri Efendi vermiştir. Eski Şeyhülislam, Fetva Emini ve ulemadan 29 kişi tarafından da imzalanan metin, 23 Kasım 1914’te Padişah iradesiyle yayımlanmıştı. Şeyhülislam da bir beyannameyle yeryüzündeki bütün Müslümanlara farz olan cihadın herhangi bir Hıristiyan devlete değil, yalnız “Hilafet-i İslâmiyeye hücum ve düşmanlıklarını izhar ve isbat edenlere karşı” olduğunu açıklamış ve fetvada cihada dayanak olarak Tevbe suresinin 41. ayeti göstermiştir. *Haliyle...
Lot: 80 > Efemera
"Müslümanlar için gün doğuyor. İleri... Bayramın birinci günü Arafat´ta baş açık, yalın ayak, Allah´ın davetine icabet eden binlerce Müslümanın duası makbul oldu... Çekdiğiniz yetişmedi mi? Kiminiz Moskof´un çizmesi lisanınızı, dininizi, milletinizi unuttunuz, Kazak süngüsü ciğerlerinizi deldi. Moskof askeri kadınlarınızı çırılçıplak mahkemelere sokdular, kiminiz İngiliz kırbacı altında inliyorsunuz... Kiminiz Fransız kılıcı altında zebunsunuz... Camileriniz yıkıldı, Evleriniz yıkıldı... Kuran hakkı, vicdan hakkı, Halife hakkı, hakan hakkı emr ediyor... İleri..."
Lot: 82 > Kartpostal
Kart üzerinde yer alan mektup, bayram tebriği maksadıyla Birinci Dünya Savaşı´nın son günlerine denk gelen 18 Eylül 1918 tarihinde kaleme alınmıştır.
Lot: 83 > Dergi
Dergi tarafından kapağa taşınan fotoğraf, 1867 yılında amcası Sultan Abdülaziz´in Büyük Britanya ziyaretine eşlik eden Şehzade Abdülhamid´in, İskoçya´daki ünlü Balmoral Kalesi´nde alınmış fotoğrafıdır. *Ciltten çıkmadır.
Lot: 84 > Dergi
Kapakta, Sultan İkinci Abdülhamid tuğralı Osmanlı Devlet Arması ve "Padişahım Çok Yaşa" yazısı yer almaktadır.