Anasayfa /
PHEBUS EPHEMERA
PHEBUS EPHEMERA
PHEBUS EPHEMERA, 26.08.2023 saat: 22:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 22:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 235 Ürün
Lot: 1 > Fotokart
Lot: 2 > Fotokart
Fotokart´ın arka yüzünde, "Edirne manzarası ve Sultan Selim camii şerifi dört minareli olan Türkiye´nin en meşhur camii. 1925´te Eylül 25´inde Edirne´de bulunduğum zaman" yazılıdır.
Lot: 3 > Fotokart
Arka yüzünde bayram tebriği mevcuttur.
Lot: 5 > Fotokart
Lot: 7 > Kartpostal
Lot: 8 > Fotokart
Lot: 10 > Kartpostal
Lot: 12 > Kartpostal
Lot: 15 > Kartpostal
Kartpostallarda yer alan şahıslar: Solakbaşı, Kapıcıbaşı, Bostancıbaşı, Yeniçeri ağası, Kızlar ağası, yeniçeri, seyyar berber, cariyeler, çengi, helvacı.
Lot: 21 > Efemera
Broşür, okul tarihçesi, kayıt ücretleri, kayıt için gerekli levazımatın listelendiği metni ve okuldan fotoğrafları içerir.
Lot: 22 > Efemera
Okul müdürünün mührünü taşımaktadır.
Lot: 23 > Fotoğraf
Yoakimion Kız Lisesi, İstanbul´un Fatih İlçesi´nin Fener Mahallesi´nde Osmanlı döneminde inşa edilmiş lisedir. Osmanlı´da ekonomik durumu iyi olmayan Rum ailerinin kızlarının eğitim görmesi için Rum Patriği İkinci Yovakim tarafından bağışlanan arsa üzerine inşa edilmeye başlanmıştır ancak İkinci Yovakim inşaat tamamlanmadan vefat etmiştir. Bunun üzerine halefi Üçüncü Yovakim okulun inşaasına devam etmiştir. Okulun inşaasında her iki Yovakim´in de katkısı bulunduğundan okula "Yoakimlerin eseri" anlamına gelen "Yoakimion" ismi verilmiştir.
Lot: 26 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzünde okulun kaşesi ve "Sonsuz saygılarımı sunar, ellerinizden öperim " notu yer almaktadır.
Lot: 32 > Fotoğraf
Fotoğraf üzerinde Osmanlıca, "Kenan Halit" yazılıdır.
Lot: 33 > Fotoğraf
Fotoğrafta görünen tabela üzerinde yer alan yazılar okunamamaktadır.
Lot: 34 > Fotoğraf
Tefeyyüz Mektebi, Osmanlı döneminde Makedonya´nın başkenti Üsküp´te Türk okulu olarak kurulmuş ancak Osmanlı Devleti´nin Makedonya üzerindeki hakimiyetini kaybetmesinin ardında Türk azınlık okulu olarak eğitimine devam etmiştir. İkinci Dünya Savaşı´nın başlamasıyla eğitime ara verilmiş, 1945 senesinde tekrar açılmıştır.
Lot: 35 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzünde, "Sabahaddin´in ilkmektepten şehadetname aldığı tarihte çekilmiş resmidir." yazılıdır.
Lot: 53 > Fotokart
Lot: 54 > Fotokart
Lot: 58 > Efemera
Lot: 59 > Kitap
Sahada kazanan Türkiye´nin masada da kazandığını gösteren antlaşma...
Lot: 64 > Fotoğraf
28 Mart 1931 tarihinde denize indirildğinde dünyanın en büyük yatı ünvanını taşıyan Savarona yatı 23 Şubat 1938 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından satın alınarak Mustafa Kemal Atatürk´e hediye edilmiştir. Ömrünün son günlerinde Mustafa Kemal Atatürk yatta 56 gün geçirmiştir. Bu süre zarfında yatta kabine toplantıları düzenlenmiş ve önemli konuklar ağırlanmıştır.
Lot: 69 > Fotoğraf
Lot: 71 > Fotoğraf
Döneminin ikinci baskısı.
Lot: 75 > Efemera
Lot: 76 > Efemera
Lot: 77 > Efemera
Lot: 79 > Fotoğraf
Lot: 80 > Fotoğraf
Fotoğraf üzerinde soyulmalar mevcuttur.
Lot: 82 > Fotoğraf