Anasayfa /
PHEBUS
PHEBUS
PHEBUS, 01.10.2023 saat: 22:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 22:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 150 Ürün
Lot: 7 > Fotoğraf
Ertuğrul Yatı ile Haydarpaşa Tren İstasyonu´na gelen Sultan Mehmed Reşad, buradan özel trenle İzmit´e gittikten sonra Kasr-ı Hümayun´a geçmiş; burada şehrin ileri gelen askeri ve sivil erkanını kabul ederek şehrin sanayisine ve zanaatına dair bilgilendirilmiştir. "Rayon de Photographes d´Actualite - S. Weinberg - Constantinople" damgalı.
Lot: 8 > Fotoğraf
Ertuğrul Yatı ile Haydarpaşa Tren İstasyonu´na gelen Sultan Mehmed Reşad, buradan özel trenle İzmit´e gittikten sonra Kasr-ı Hümayun´a geçmiş; burada şehrin ileri gelen askeri ve sivil erkanını kabul ederek şehrin sanayisine ve zanaatına dair bilgilendirilmiştir. "Rayon de Photographes d´Actualite - S. Weinberg - Constantinople" damgalı.
Lot: 11 > Fotoğraf
Abdürrahim Efendi, Cihan Harbi´nde Çanakkale, Galiçya ve Filistin Cephelerinde Topçu Alayı Kumandanı olarak savaşmıştır. Gösterdiği yararlıklardan dolayı Kayzer Wilhelm´den Eisernes Kreuz (Demir Haç) madalyası almıştır.
Lot: 16 > Fotoğraf
"Kıymetdar Hanımefendiciğim beni unutma e mi? 1920" ithafıyla imzalıdır. 
Lot: 17 > Fotoğraf
"Mefruşat Müdürü Cemil Bey Efendi´ye yadigarım, 16 Zilkade 1341" ithafıyla imzalıdır.
Lot: 24 > Efemera

Mektubun son kısmında yer alan bir bilgiye göre, 1 Eylül'de Rıza Efendi kendisine gönderilen bir talimat ile manevralara katılmak üzere Çorlu'ya intikal etmiştir.


Lot: 25 > Kartpostal
"Dersaadet (İstanbul) - 8 Eylül 1913, Rüsümat Müdürüyet-i Umumiyesi Evrakçı Katiplerinden Seyfeddin Bey vasıtasiyle Seniha Hanım´a; Kırkkilise´den / Kırklareli´nden (cephe alanından). Cici yavrum seni pek göreceğim geldi. Bilmem sen beni unuttun mu? Bilhassa gözlerinden öperim."
Lot: 26 > Fotokart
Zelenika damgalıdır.
Lot: 27 > Fotoğraf
"Abdülatif Efendiye Hatıra-i Mürdem, 23 Kanun-i Evvel 1328 (1912)" ithafıyla imzalıdır.
Lot: 31 > Fotoğraf
Fotoğraftaki subayların rütbeleri: Oturan (Yüzbaşı), her iki yanındakiler (Mülazım-ı Evvel - Üsteğmen), orta ayaktaki (Mülazım-ı Sani (Teğmen)
Lot: 34 > Fotoğraf
"Azizim Süleyman Bey Efendi Kardaşımıza yadigarımdır. 8 Haziran 1337 (1921)" ithafıyla imzalıdır.
Lot: 35 > Fotokart
Paşanın üzerinde görülen madalya ve nişanlar: Kılıçlı Altın Liyakat, Kılıçlı Gümüş İmtiyaz, Harp Madalyası, Alman Demir Salip Nişanı
Lot: 37 > Fotoğraf
Fotoğrafın ortasında ve sol üst köşesinde kırıklar mevcuttur.
Lot: 38 > Fotoğraf
Pilotun üzerinde Çanakkale Madalyası görülmektedir.
Lot: 39 > Fotoğraf
Arka yüzüne "Ayastefanos Tayyare Karargahından uçtuğu gün. 1916" notu düşülmüştür.
Lot: 55 > Fotokart
Arka yüzü yabancı dilde açıklamalı.
Lot: 57 > Efemera

Telgrafta, "…İzmir´in Yunan´a ilhakı ile başlayarak vücud-ı vatan dilim dilim parçalanıyor. Bunu idrak eden ve hiçbir vakitde ölümden korkmayan biz Osmanlılar bu dakikadan itibaren vatanın parçalanmasını görmekdense …" ifadeleri yer almaktadır. Telgrafın çıkış yeri Yalova'dır.


Lot: 58 > Efemera
Belgede Ertuğrul Mebusu Seyyare İbrahim, Bolu Mebusu ve aynı zamanda Atatürk´ün başyaveri Cevad Abbas, Kütahya mebusları Şeyh Seyfi, Ragıb ve Receb´in ıslak imzaları yer almaktadır.
Lot: 66 > Fotoğraf
Döneminin ikinci baskısıdır. Celal Bayar (ön sıra sağdan ikinci), Yunus Nadi (2. sırada solda), Kazım Özalp (2. sırada soldan 4.)
Lot: 67 > Fotoğraf
Döneminin ikinci baskısıdır.
Lot: 69 > Fotoğraf
"Evlad-ı Mükerrem ve Muazzezimiz iftiharül vel fazl vel irfan Hamid Bey Efendi Hazretlerine, 19 Ağustos 1333 (1917)" ithafıyla imzalıdır.
Lot: 78 > Fotoğraf
Tüfeğini dizine dayayan beyefendinin Kılıç Ali olduğu düşünülmektedir.
Lot: 80 > Fotoğraf
"Sevgili Yüzbaşıma İstiklâl Harbi Hatırası" ithafıyla imzalıdır.
Lot: 81 > Fotoğraf
"Hamdi! Halas (Kurtuluş) mücadelesinin şanlı safları arasında birlikte geçirdiğimiz kıymetli anıları hatıra vesile olsun diye fotoğrafımı takdim ediyorum." ithafıyla imzalıdır.