Anasayfa /
PHEBUS
PHEBUS
PHEBUS, 27.08.2023 saat: 22:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 22:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 105 Ürün
Lot: 1 > Kitap
N. Nicolas´ın editörlüğünü yaptığı, Osman Gazi´den itibaren Sultan İkinci Abdülhamid´e kadar Osmanlı İmparatorlarının portlerine, valide sultanlara, saray görevlilerine ve Osmanlı döneminden İstanbul manzaralarına yer veren eserdir.
Lot: 2 > Efemera
1840 ile 1870 tarihleri arasında İstanbul´un en ünlü Oryantalist ressamlarından olan Amedeo Preziosi, yaşamının neredeyse üçte ikisini İstanbul´da geçirmiştir. Maltalı ressam. Balkanlar, Osmanlı İmparatorluğu ve Romanya temalı sulu boya ve baskılarıyla tanınır. Amedeo Preziosi´yi diğer Oryantalist ressamlardan ayıran özelliği, şehir halkını, yaşantısını, gelenek ve göreneklerini gerçekten yakından tanımış, daha da önemlisi, gözlemlemekle kalmayıp benimsemiş ve benimsenmiştir. Sanatçının 1867 Paris Uluslararası Sergisi´ndeki Osmanlı Pavyonu´nda tablolarını bir Türk Ressamı olarak sergilemesi bunun kanıtıdır.
Lot: 5 > Efemera
İstanbul’da doğan sanatçı özellikle İbrahim Safi, Setrak Miskçi gibi döneminin önemli sanatçıları ile çalışmış; Beyoğlu'nda bulunan atölyesinde birçok resme imza atmıştır. Eğitim amaçlı Paris’e de giden sanatçı burada da sanat adına araştırmalarda bulunmuştur.
Lot: 6 > Kitap
Geoffroy de Villehardouin (Villehardouin’li Geoffrey), dünya siyasetinde gidişatı değiştiren Haçlı ordularının Bizans’ın başkenti Konstantinopolis’i fethi ile neticelenen Dördüncü Haçlı Seferi´ne, Haçlı şövalyesi olarak katılan ünlü tarihçi ve yazardır. Bu sefere tanıklık etmiş hatta sefer sırasında oluşturulan önemli karar meclislerinde bulunan Geoffroy de Villehardouin, bir yazar olarak bu önemli fethi kaleme almaktan tabii ki geri durmamıştır. Kaleme aldığı eseri Dördüncü Haçlı Seferi’nin en önemli tarihi kaynakları arasında yerini almıştır. Satışa sunulan kitap, Geoffroy de Villehardouin’in metninin Yves Brayer’in 23 suluboya resmiyle bezenmiş limitli sayıda özel baskısının 205 no’lu nüshasıdır. *Sert karton kutusu içinde, deri cildinde.
Lot: 7 > Kitap
İsveçli diplomat ve yazar Ignace Mouradja d´Ohsson (1740-1807) Ermeni kökenli olup İstanbul´da doğar. İsveç kralının Babıali´deki elçisinin yazmanı, tercümanı, vekili (maslahatgüzar) görevlerinde bulunur, tam yetkili bakan olur, daha sonra ise Wasa Şövalye sınıfı üyesi rütbesini alır. 1784 yılında yüksek kademelerde bulunan kişilerle ilişkileri sayesinde bir Batı Avrupalı için erişilmez bir ortam olan Osmanlı Sarayı yaşamına ve ayrıntılarına ulaşmayı başarır. 1788 yılında Paris´te yayınlanan «Tableau général de l’Empire Othoman» başlıklı görkemli eserinde islâm dini kurumlarından başka, cami, mezar, dua, dinî tören gibi konuları işler; kitabın 1789´da yayınlanan ikinci kısmında Osmanlı devletinin tarihini yazar. Mouradja´nın ölümünden sonra oğlu tarafından yayınlanan üçüncü kısım ise sulh, siyaset, ağır ceza ve askerî hukuk kanununu içerir. Mouradja´nın eseri Osmanlı İmparatorluğu başkentinin toplumsal kurumları ile örf ve adetleri hakkında değerli ve özgün bir tanık niteliğindedir.
Lot: 8 > Kitap
Satışa sunulan bu eserde, at üzerinde bir Türk kadınını, dansöz kılığında bir Türk kadınını, saraylı bir Yunan kadınını ve bir Tatar kadınını tasvir eden dört adet gravür yer almaktadır. Eser vellum cildindedir. *Eserin ilk sayfasının sağ üst köşesinde bir yırtık mevcuttur, bazı gravürler eserden çıkarılmıştır.
Lot: 9 > Efemera
1897 yılında Osmanlı İmparatorluğu ile Yunanistan Krallığı arasında gerçekleşen savaş, yaklaşık olarak bir ay sürmüş ve Osmanlı Devleti´nin kesin zaferi ile sonuçlanmıştır. Alınan bu zafer neticesinde Selanikli Felek Mehmet Efendi bu destanı kaleme almıştır.
Lot: 11 > Obje
Havan üzerinde yer alan ittifak liderleri: Osmanlı İmparatoru Sultan Mehmed Reşad, Alman İmparatoru Kayzer İkinci Wilhelm, Bulgar Çarı Birinci Ferdinand ve Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph.
Lot: 12 > Obje
Tabak üzerinde yer alan ittifak liderleri: Osmanlı İmparatoru Sultan Mehmed Reşad, Alman İmparatoru Kayzer İkinci Wilhelm, Bulgar Çarı Birinci Ferdinand ve Avusturya-Macaristan İmparatoru Franz Joseph.
Lot: 13 > Obje
"Meissen Porcelain" markasının damgasını taşımaktadır. Damga üzerinde yer alan iki çizgi marka tarafından kalite standartını ortaya koymak açısından kullanılmıştır.
Lot: 15 > Efemera
Poster üzerinde İttifak devletlerinin dört liderinin portresinin yanı sıra Enver Paşa´nın , Osmanlı Devleti´ne yakınlığıyla bilinen Goltz Paşa´nın ve birçok kumandanın portresi yer almaktadır.
Lot: 18 > Fotoğraf
"Muhterem Hanımefendi´ye" ithafıyla 5 Teşrinievvel 1332 (1914) tarihinde imzalanmıştır. Naciye Sultan'ın ayakları altında görülen post, muhtemelen Enver Paşa tarafından vurulan bir Anadolu leoparına aittir. 
Lot: 20 > Fotoğraf
Albümde, doktorun cephede yaralanmış askerleri tedavi ederken alınmış belgesel fotoğrafları yer almaktadır; bunun yanı sıra sosyal hayatından ve orduda aldığı farklı görevlerinden hatıra fotoğrafları da görülmektedir. Fotoğrafların arka yüzünde yer alan açıklamalardan anlaşıldığı üzere hekim Erzurum'da görev yapmıştır.
Lot: 21 > Efemera
Yanı başında asalet ve hakimiyetin sembolü olan iki aslan ve bir yanında İslamiyeti simgeleyen yeşil sancak taşıyan; diğer yanında Türklüğü simgeleyen al sancak taşıyan iki kadının, başı üzerine çiçeklerden oluşturulan bir tac kondurduğu esnada mareşal üniformasıyla gururlu bir duruş sergileyen Mustafa Kemal Atatürk resmedilmiştir.
Lot: 24 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzünde, "Gazi Paşa´nın Balıkesir´e geldiği zaman alınmış resmi" yazılıdır.
Lot: 25 > Efemera
Haritanın sol köşesinde Taksim Cumhuriyet Abidesi, diğer köşesinde hürriyetin sembolü olarak elinde meşale tutan bir Türk kadını resmedilmiştir. Haritaya Hatay dahil edilmemiştir.
Lot: 29 > Kitap
İstanbul Askeri İdadisi tarih dersi öğretmeni Binbaşı Mehmed Eşref Bey´in 32 pafta ve 138 parça haritadan oluşturduğu Osmanlıca atlastır. Haritaların ekserisi Dünya üzerinde kurulan devletleri, Haçlı seferlerini ve Osmanlı Devleti´nin kuruluşundan, eserin yazıldığı güne kadar olan gelişimini gösteren tarihi nitelikteki haritalardan meydana gelmektedir.
Lot: 30 > Efemera
Hat boyunca uğranan durakların isimleri tarife üzerine tek tek yazılmıştır
Lot: 31 > Kartpostal
Ohannes Ayvazovski, Rus asıllı Ermeni ressamdır. Aivazovsky 1845 yılında, Konstantin Nikolayeviç ile birlikte Anadolu, Ege Adaları ve Doğu Akdeniz’e yapılan bir geziye katıldı. Gezinin durakları arasında İstanbul ve Truva da vardı. 1845’te geldiği İstanbul’da Sultan Abdülmecit tarafından Beylerbeyi Sarayı’nda kabul edildi. 1845-1890 yılları arasında İstanbul’a toplamda dört ziyaret gerçekleştirdi. 1874’teki ziyaretinde Mimarbaşı Sarkis Balyan’ın Kuruçeşme Adası üzerinde bulunan evinde bir ay misafir olarak ağırlandı. Tatile gelmemişti, Sultan Abdülaziz’in Dolmabahçe Sarayı için sipariş ettiği tabloları hazırladı. 1890’daki son ziyaretinde ise Sultan II. Abdülhamid’in huzuruna kabul edilerek padişaha iki tablosunu hediye etti. Eserinin büyük kısmı, St. Petersburg, Moskova ve Yerevan devlet müzelerinde sergilenmekte. 30 kadar eseri ise Türkiye’de; Dolmabahçe Sarayı, Deniz Müzesi, Askeri Müze, Fener Rum Patrikhanesi ve İstanbul Kumkapı Ermeni Patrikhanesi’nin koleksiyonlarında bulunmakta.
Lot: 32 > Efemera

Harita üzerinde, çeşitli renklendirmelerle toprak türleri işaretlenmiştir ve cetvelde bu renklendirmeler detaylı şekilde anlatılmıştır. Bunun yanı sıra yer altı zenginlikleri de çeşitli işaretlerle gösterilmiştir.

Lot: 34 > Kitap

Cumhuriyet'in ilk yıllarında Kuleli Askeri Lisesi coğrafya öğretmeni aynı zamanda Kaymakam Mehmed Rüştü Bey ve Mektep Haritaları mürettibi Mehmed Abdülkadir tarafından kaleme alınmış eserde, 168 sayfalık metin kısmında iller hakkında istatistiki bilgiler yer almaktadır. Metin kısmından sonra katlanır levha formunda 32 parça haritadan oluşmaktadır.

Lot: 35 > Obje

Rozet üzerinde, "Muhafızgücü Büyük Millet Meclisi" yazılıdır ve orta kısmında Muhafızgücü Spor Kulübü'nün amblemi yer almaktadır.

Lot: 36 > Efemera
27 Mayıs darbesinde aktif şekilde rol alan Alparslan Türkeş, Korgeneral Cemal Madanoğlu´nun inisiyatifiyle Türk Silahlı Kuvvetleri´nden emekli edilerek Yeni Delhi büyükelçilik müşaviri olarak Hindistan´a gönderilmiştir. Gönderdiği mektuplardan anlaşılacağı üzere, her ne kadar sürgün edilmiş olsa da, arkadaşlarından istediği gazete kupürleriyle vatanından haber almaya çalışmış ve bilhassa darbeyle alakalı konularda kayıtsız kalmamıştır. Nitekim Fransızca kaleme aldığı 12 Eylül 1961 tarihli mektubunda, 27 Mayıs darbesinin gerçekleştirilmesinde başatlar arasında olsa da, Adnan Menderes ve diğer DP´li bakanların idamına karşı çıkmıştır. Bunun yanı sıra 6 Mart 1962´de kaleme aldığı mektuplarda, ülkenin içinde bulunduğu siyasi durum ve dönemin hükümeti hakkında, "İnönü ve C.H.P entrika ve çıkar, dalavere peşindedir. Eski kötü huylarını aynen muhafaza ediyorlar..." şeklinde yorumda bulunmuştur. 3 Mart 1962 tarihli mektubunda 22 Şubat Darbe girişiminden, " Acemice, akılsızca ve yarım iman, yarım iradeye dayanan teşebbüs maalesef çok kötü oldu." sözleriyle bahsetmiştir.
Lot: 37 > Efemera
Raporlarda, yurt dışında "solcu" faaliyetler içerisinde olan topluluklar, Almanya´da ki Türk işçiler ve iş adamları, yurt dışında eğitim gören öğrenciler ve Türkiye aleyhinde davranan Türkler hakkında incelemeler yer almaktadır. Bir raporun altında, üç adet bilirkişinin ismi yer almaktadır: Sulhi Dönmezer, Sabahattin Zaimoğlu, Raif Gürün... 
Lot: 38 > Efemera
"Kibar Ali Sigara Kağıdı" markasının, sigara kağıtları pazarında elde ettiği başarı bir muharebe mizanseniyle ele alınmıştır. Şaha kalkmış atı üzerinde, Kibar Ali sigara kağıdını muzaffer bir edayla havaya kaldıran hanımefendinin ön planda olduğu afişte, son dönem Osmanlı ve Cumhuriyet´in erken dönemlerinde sıkça rastlanılan "Jöntürk", "Şanlı Türk" ve yabancı marka sigara kağıtlarının bu muharebeden yenik düşmüş olarak tasvir edilidiği görülmektedir.
Lot: 39 > Obje
Piyade Endaht (Atış) Mektebi, 1909 yılında kurulmuştur. Kurulduğu yıldan itibaren Türk Kara Kuvvetleri´nin asıl muharip gücü olan piyade sınıfının lider personelini yetiştirmeyi amaçlamıştır. Kutu üzerinde yer alan "1327" tarihinden, yani miladi olarak 1909 senesinde okulun kurulduğu yılda verildiğini anlamaktayız. Atış mükafatı olarak verilen kutu üzerinde buna uygun olarak ağzında avlanan kuşu taşıyan avcı köpeği resmedilmiştir.
Lot: 42 > Obje
Lot: 44 > Obje
Lot: 46 > Obje
Ünlü İngiliz şair Sir John Betjeman´ın ailesi tarafından kurulan şirket, John´ın şairliğe yönelip şirketin başına geçmemesi nedeniyle ailesi tarafından kapatılmıştır. *Defterleden ikisinin cildi haliyledir.
Lot: 47 > Obje
Kutunun içi kadife kaplıdır.
Lot: 49 > Obje
Lot: 50 > Obje
Fransız Devrimi´nin 100. yılı münasebetiyle 6 Mayıs ile 31 Ekim 1889 tarihleri arasında Paris’te düzenlenen fuarda Osmanlı Devleti, III. Ahmed Çeşmesi’nin bir benzeri olarak inşa edilen Tütün Pavyonu yapısıyla temsil edilmiş ve Osman Hamdi Bey ile Halil Paşa’nın resimleriyse Güzel Sanatlar Pavyonu’nda sunulmuştur. Fuarın en iddialı yapısıysa, fuarda açılışı gerçekleştirilen ve fuarın giriş kapısı olarak tasarlanan Eyfel Kulesi´dir.
Lot: 52 > Obje
Fransa´nın Sarreguemines şehrinde 1860 ile 1922 seneleri arasında faaliyet gösteren "Paul Utzschneider & Cie" firması tarafından üretilmiştir. Fincan ve tabak üzerinde yer alan desenler, Avrupa´nın Uzak Doğu ile olan ticareti dolayısıyla yaşanan kültürel etkileşimin bir neticesi olarak ortaya çıkan chinoiserie tarzını yansıtmaktadır.
Filtreler
Toplam : 105 Ürün
 
Phebus Hakkında
“Phebus Müzayede Evi, alıcılar ve satıcıları online ortamda bir araya getiren bir açık artırma platformudur.”
Bizi Takip Edin
Copyright © 2020 PHEBUS Müzayede