Anasayfa /
PHEBUS
PHEBUS
PHEBUS, 09.07.2023 saat: 22:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 22:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 25 Ürün
Lot: 1 > Kitap
Osmanlı İmparatorluğu´nun incisi İstanbul´un antik ve modern tarihi, şehrin zerafetine yaraşır şık cildinde okurlarıyla buluşuyor... Hıristiyanlıkta simgesel bir öneme sahip olan ve tamamı Türkiye sınırları içerisinde bulunan "Yedi Kilise" de anlatıma dahil... Masalsı İstanbul gravürleriyle tanınan İngiliz mimar ve ressam Thomas Allom´un doksanı aşkın gravürünün yer aldığı eser, İstanbul araştırmacılarının ve kitap koleksiyonerlerinin her daim aradığı ve yararlandığı bir kaynak olarak nesilden nesile ulaşmıştır.
Lot: 2 > Kitap
Amerikalı bir kadın seyyahın gözünden sultanlar şehri İstanbul... Anlatıma 20 adet fotoğrafın eşlik ettiği eserde, Bizans´tan Osmanlı´ya, kadim şehrin tanıklık ettiği tarihî olayların yanı sıra şehrin mimarisine, doğal güzelliklerine ve sosyal yaşamına dair birçok detay bulmak mümkün. Kültürel yapıya da değinilen eserde, Türk kadını ile ilgili kıymetli bilgiler de yer almakta. Altın yaldızlı ve kabartmalı görkemli bez cildinde...
Lot: 4 > Kitap
Bizans´ın kuruluşundan Konstantinopolis´in 1453´teki fethine uzanan kapsamlı bir anlatı... İç kapakları ebrulu, sırtı altın yaldız süslemeli deri dönem cildinde.
Lot: 5 > Kitap
Konstantinopolis Patriği Yannis Khrysostomos´un, kendisini ölüme götüren cesur vaazları... İç kapakları ebrulu, sırtı altın yaldız süslemeli deri dönem cildinde.
Lot: 6 > Kitap
Bizans sikkelerini içeren ilk kitap olma özelliği taşıyan çalışma, nümismatist, antikacı ve sanat tüccarı Jacopo Strada´nın, özel koleksiyonlarda yer alan sikkelerdeki imparator tasvirlerini gravürler halinde bir araya getirmesiyle meydana gelmiştir... Dönemine ait vellum cildinde.
Lot: 7 > Kitap
Jean-Jacques Boissard´ın kaleme aldığı kısa biyografileri ve Theodor de Bry tarafından resmedilen gravürleriyle 50 şanlı isim... Kristof Kolomb, Albertus Magnus, Dante Alighieri, Desiderius Erasmus gibi meşahirin yer aldığı eser, gofre süslemeli ve kilit mekanizmalı deri dönem cildindedir.
Lot: 8 > Kitap
Suriye, İran ve Türkiye´de geçirdiği 10 yıl boyunca Arapça, Farsça ve Türkçe dillerine hakim olan Fransız oryantalist François Petis de la Croix´nın, Fars ve Türk masallarını Fransızcaya tercüme ettiği eserinin Londra baskı İngilizce çevirisi... Deri dönem cildinde.
Lot: 9 > Kitap
İç kapakları ve sayfa kenarları ebrulu, sırtı altın yaldız süslemeli deri dönem cildinde. İçerisinde "Nerve Denis" adına bir ekslibris bulunmaktadır.
Lot: 13 > Obje
Ebatı itibariyle türünün az rastlanan örneklerindendir.
Lot: 15 > Efemera
"Çocuklar otomobile dikkat! Vatanın, milletin istikbali sizlersiniz. Hayatınız çok kıymetlidir. Muhafaza ediniz."
Lot: 19 > Kartpostal
Kartpostalın alt kısmında nasıl kullanılacağını açıklayan Osmanlıca metin yer almaktadır.
Lot: 21 > Efemera
Tereke içereği: Dönemin İstanbul Şehremini Rıdvan İsmail Paşa´ya suikast düzenleyerek, Bedirhan ailesi mensuplarının II. Abülhamid´in emriyle Libya´ya sürgüne gönderilmesine sebep olan Abdürrezzak Bedirhan´ın, Th. Servanis (Cadi-Keuy) Fotoğrafhanesi´nde aldırılmış kabin fotoğrafı, Rıdvan Paşa´nın öldürülmesini ve Bedirhan ailesi mensuplarının yargılanma/sürgün sürecini konu alan Fransızca haber kupürlerinin yapıştırıldığı defter, ağabeyinin ölümü sonrası, tarihe ilk Kürtçe gazete olarak geçen "Kürdistan" gazetesini devralarak yayın faaliyetini sürdüren Abdurrahman Bedirhan´ın, ilk Kürt kadın modern dans sanatçısı olarak şöhret kazanacak olan kızı Leyla, İsviçreli eşi Elisabeth van Muyden ve ressam kayınpederi Evert Louis van Muyden ile birlikte görüldüğü fotoğraflar, ressam Muyden´in iki adet ıslak imzalı çizimi, İtalyan ressam Amedeo Modigliani'nin, "Portait of Madame Georges van Muyden" isimli tablosuna ilham olan fotoğrafın orijinali, arka yüzüne "Eugene Duval (Eugene Emmanuel Amaury Duval) - 1897" notu düşülmüş bir yağlı boya tablo, Elisabeth Hanım´ın kızı Leyla´nın doğumu (1905) sonrası tutmaya başladığı ve kızının gelişimini kayıt altına aldığı günlük, İzmir´in İşgali sonrası dönemin Fransız Konsolosu Osmin Laporte´nin Elisabeth Hanım´a, ihtiyaç halinde Yunan İşgal Yetkililerinden kendisine yardım ve koruma sağlanmasını talep eden ıslak imzalı koruma belgesi, soyadı kanunu sonrası Çınar soyadını alan Elisabeth´in "Eliza Çınar" ismiyle düzenlenen Nüfus Hüviyet Cüzdanı vesikası...
Lot: 22 > Efemera
3 Ekim 1934 tarihinde Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal´in konukları olarak Ankara´ya gelen Prens Gustav ile eşi şerefine aynı akşam düzenlenen resepsiyonun, Sivas Mebusu Rasim (Başara) Bey ile eşine gönderilen davetiyesi...
Lot: 23 > Efemera
27 Mayıs Darbesi´ni gerçekleştiren ekibin Kurmay Heyeti içinde olmasına karşın, Madanoğlu ekibi tarafından tasfiye edilerek sürgüne gönderilen 14 MBK üyesi içinde olan Alparslan Türkeş´in, gün ışığına çıkmamış üç mektubu... Türkeş´in, 12 Eylül 1962 tarihinde "Orgeneralim" hitabıyla kaleme aldığı ve Yassıada yargılamalarında tutuklu olarak yargılanan isimlerin "memleketin yüksek menfaatleri bakımından" niçin idam edilmemeleri gerektiğini gerekçeleriyle anlattığı mektup, "Aksi halde, millet ve tarih önünde sorumlu olacağınızı hatırlatırım." ifadesiyle sonlanmaktadır. Bir başka mektupta ise Türkeş, Türkiye´nin o dönemki acı portresini çizmekte: "Türkiye kararsızlık içinde çırpınıyor. Falih Rıfkı, Ahmet Yalman gibiler de durmadan yalan ve iftira kampanyası ile ortalığı büsbütün karıştırıyor (...) Açlık ve kıtlık diğer taraftan memleketi kıvrandırıyor. Yabancı entrikaları başka yönden işleri bozuyor. Aydınlar ise birbirleri ile sövüşmekten başka bir şeye bakmaya vakit bulamıyorlar. İnşallah iyi olur diyerek şark tevekkülü ile avunmıya çalışalım."
Lot: 24 > Fotoğraf
Sağlığında hiç kitap yayımlamamış olmasına karşın, dergi ve gazetelerde yayımladığı şiirleri ve yazılarıyla, yaşadığı dönemde Türk şiirinin ve nesrinin en büyük temsilcilerinden biri olarak kabul edilen, edebi çevrelerde hep “üstat” olarak anılan ve her çevreden saygı gören Yahya Kemal Beyatlı´nın, "Güzeli, iyiyi, gerçeği" aramak ülküsüyle çıkarılan "Aramak" adlı dergiyi çıkararak edebiyat dünyasında geniş yankı uyandıran Cahit Tanyol´a ithaflayarak imzaladığı orijinal fotoğrafı.
Lot: 25 > Efemera

Aboneler arasında paşalar, dönemin büyük iş adamları, bankalar, İstanbul ticaret hayatından çok önemli firmalar göze çarpmaktadır. Her biri takriben 200 sayfa, 41 x34 cm. 

Filtreler
Toplam : 25 Ürün
Ürün Cinsi
 
Phebus Hakkında
“Phebus Müzayede Evi, alıcılar ve satıcıları online ortamda bir araya getiren bir açık artırma platformudur.”
Bizi Takip Edin
Copyright © 2020 PHEBUS Müzayede