Anasayfa /
ÖZEL KOLEKSİYON
ÖZEL KOLEKSİYONÖZEL KOLEKSİYON, 06.08.2023 saat: 22:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 22:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 146 Ürün
Lot: 2 > Efemera
Avusturya-Macaristan Hükümeti´nin 8 Ekim 1908 tarihinde Osmanlı Devleti´nin toprakları içerisinde yer alan Bosna-Hersek´i tek taraflı olarak ilhak etmesi sonucu başlayan kriz, imzalanan bu anlaşmayla Avusturya-Macaristan hükümetinin diplomatik zaferiyle sonuçlanmıştır.
Lot: 5 > Efemera
Hasan Hüsnü Efendi, başarılı bir kumandan olmasının yanı sıra Osmanlı matbuatına katkılarıyla da ön plana çıkmaktadır. Yübaşılığı döneminde Kütüphane-i Hümayun´a memur olmuştur. Kendisinin kaleme aldığı eserleri olduğu gibi günümüzde “Deniz Kuvvetleri Dergisi” adı ile yayın hayatına devam eden “Ceride-i Bahriyye” ve “Mecmua-i Fünun-u Bahriyye” adında iki dergi Hasan Hüsnü Paşa’nın girişimleri sonucunda yayım hayatına başlamıştır.
Lot: 9 > Fotoğraf
Lot: 12 > Fotoğraf
Fotoğraf yüzeyi yıpranmış, köşeleri eprimiş haliyle.
Lot: 13 > Fotoğraf
Kartona yapışıktır.
Lot: 26 > Dergi
Dergi tarafından kapağa taşınan fotoğraf, 1867 yılında amcası Sultan Abdülaziz´in Büyük Britanya ziyaretine eşlik eden Şehzade Abdülhamid´in, İskoçya´daki ünlü Balmoral Kalesi´nde alınmış fotoğrafıdır. *Ciltten çıkmadır.
Lot: 28 > Dergi

Harpten karelerin yer aldığı Sultan Reşad görselli nadir bir albüm.

Lot: 29 > Dergi
I. Dünya Savaşı´nın taraflarının liderleri, askerleri ve cephelerinden fotoğraflar ve haritaların yer aldığı albüm...
Lot: 32 > Dergi
Osmanlı ordusunun I. Dünya Savaşı´nda savaştığı cephelerden haberler içeren Harbiye Nezareti eliyle yayımlanan zengin görselli dergidir...
Lot: 34 > Dergi
Karagöz dergisi aslında İstanbul´da yayımlanan bir dergidir ancak bu sayısı Bursa Vilayet Matbaası´nda basılmıştır.
Lot: 38 > Kartpostal
Postadan geçmiş.
Lot: 39 > Kartpostal
Lot: 41 > Kartpostal
Postadan geçmiş.
Lot: 44 > Fotoğraf
Lot: 49 > Kartpostal
"Türklerin arkasındaki devasa başarılar..."
Lot: 54 > Kartpostal
Kaiser II. Wilhelm, 2 Kasım 1917´de Bulgaristan üzerinden İstanbul´a gelmiştir. Bu ziyaretin amacı müttefiği Osmanlı Devleti´ne moral ve destek olmaktı. Dört gün gün süren ziyarette Kaiser birçok resmi görüşmede bulunmuş ve Çanakkale cephesini gezme fırsatı da bulmuştur.
Lot: 56 > Kartpostal
Postadan geçmiş.
Lot: 68 > Obje
Bayrağın iki noktasında delik mevcuttur.
Lot: 72 > Fotoğraf
Fotoğraf Şükriye Hanım´a bir yadigar ithafıyla 10 Mart 1339 tarihinde subay tarafından imzalanmıştır.
Lot: 74 > Efemera
Adından da anlaşılacağı üzere padişaha sunulan maruzatların özetlenerek kaydedildiği Hülasa-i mâruzat defterleri, devlet ricali veya sıradan insanlar tarafından saraya iletilen resmi ve hususi taleplerin birincil kaynağı olarak bürokrasi tarihimizde mühim bir öneme sahiptir. Padişahın halk tarafından daima "müşkil-küşâ" (müşkil çözen) bir merci olarak görüldüğü Osmanlı İmparatorluğu'nda talepleri, şikayetleri doğrudan sultana iletmek asırlar boyunca Cuma selamlıklarına renk katan eski bir gelenek olup, Hülasa-i mâruzat defterleri işbu geleneğin gelişen bürokrasiyle modernize edilmiş ve çağın gereklerine uygun hale getirilmiş devamıdır. Mabeyn katipleri tarafından sabır ve özenle doldurulan defterler, başkatip tarafından dilekçelerin asıllarıyla beraber toplanır ve meseleleri bizzat tetkik etmesi için Sultan İkinci Abdülhamid'in hususi dairesine götürülürdü. 33 yıllık hükümdarlığı boyunca devlet meseleleriyle bizzat ilgilenen Sultan, kendisine iletilen maruzatları büyük bir dikkat ve ilgiyle inceler, gerekli gördüğü vaziyetlerin ivedilikle incelenmesini ve neticeye ulaştırılmasını emrederdi... 

*Müzayedemizde sunduğumuz altın yaldızlı, büyük bir özenle ciltlenmiş defterin sayfaları doldurulmamıştır. 
Lot: 78 > Efemera
Etiketteki yırtık arka yüze yapıştırılan kâğıt bantla tamir edilmiştir.
Lot: 80 > Kartpostal
Kartpostal üzerinde "Bir gaza (savaş) ettin ki hoşnut eyledin peygamberi" yazılıdır.