Anasayfa /
ORIENT
ORIENT
ORIENT, 14.06.2024 saat: 22:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 22:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 54 Ürün
Lot: 1 > Kitap
Atlasında biri katlanır 2 harita, bazı sayfalarda birkaç adet olmak üzere 62 gravür, 9 katlanır gravür ve 12 şekil mevcuttur... Dış kapakları ebrulu ve altın yaldız çerçeveli, sırtı altın yaldız başlık ve dekorlu tümüyle deri dönem cildinde. İç kapakları ve sayfa kenarları da ebruludur.
Lot: 2 > Kitap
İslamiyet’i kabul ettikten sonra “Nasreddine” ismini alan ve Arap edebiyatının Fransızcaya çevrilmesinde aktif rol alan Fransız oryantalist ressam Alphonse Etienne Dinet´in büyüleyici resimleri ve kendisinde din konusunda rehberlik eden yakın dostu Sliman ben Ibrahim Baamer´in metinleriyle "Arap yaşamından sahneler"... 375 kopyası (76-450) Blanchet & Kleber fabrikalarında üretilen el yapımı parşömen kâğıdına basılan eserin 267 numaralı nüshası... Şemse dekorlu ve mıklepli, tümüyle deri, kutulu koleksiyoner cildinde. Orijinal karton cildi muhafaza edilerek ciltlenmiştir. Sayfa kenarları altın yaldızlıdır.
Lot: 3 > Kitap
Kırım Harbi sebebiyle gözlerini Doğu´ya çeviren Avrupa kamuoyuna, pek çok farklı unsurdan meydana gelen Osmanlı İmparatorluğu´nu kurumları, adetleri, ırkları, halkları ve dinleriyle tanıtmak maksadıyla, Fransız tarihçi Theophile Lavallee (1804-1866) tarafından kaleme alınmış bir Osmanlı tarihi kitabı... Kitapta Thomas Allom´un 18 adet çelik baskı gravürü yer almaktadır. Sırtı panelli, altın yaldız dekor ve başlıklı dönem cildinde. Sayfa kenarları altın yaldızlıdır.
Lot: 4 > Kitap
İspanya doğumlu Domingo Francisco Jorge Badía y Leblich, küçük yaşta Arapça öğrenmiş ve Arap örf ve adetleri üzerine araştırmalar yapmıştır. 1803 yılında Ali Bey el Abbassi takma adıyla Fas´a gitmiş, iki yıl boyunca Abbasi halifelerinin soyundan geliyormuş gibi davranarak yaşayacağı bu ülkede kral tarafından huzura bile kabul edilmişti. Daha sonra hacca, Mekke´ye gitmek üzere yola koyulan Ali Bey, Müslüman gibi davranarak Kutsal Topraklar´da elini kolunu sallayarak dolaşmıştır. Maceralı seyahati boyunca Mısır, Trablus, Kudüs, Suriye ve İstanbul´a da uğrayan Ali Bey, evine döndükten sonra birtakım siyasi hadiseler sonucu Fransa´ya kaçmış, burada seyahatnamesini yayımlamıştır (1814). 1818 yılında Ali Osman takma adıyla ikinci bir Doğu yolculuğuna çıkmış, Halep´e vardıktan kısa bir süre sonra ansızın ölmüştür. Hakkında Fransız ajanı olduğu yolunda söylentiler çıkan Ali Bey´in, Halep´te zehirlenerek öldürüldüğü iddia edilmektedir... Kapakları ebrulu, deri sırtı altın yaldız başlıklı, tümüyle deri dönem cildinde... *14 sayfalık metin bölümü yorgundur ve bazı noktaları bantla tamir edilmiştir.
Lot: 5 > Kitap
Fransız diplomat ve gezgin Marie-Théodore de Bussierre´in, bir süre ikamet ettiği İstanbul´dan Mısır´a uzanan seyahatnamesinin 32 gravür içeren atlası. Gravürlerde İstanbul, Bursa, Midilli, Bozcada ve Mısır manzaraları görülmektedir. Kapakları ve iç kapakları ebrulu dönem cildinde. *Cildinde yıpranmalar mevcuttur.
Lot: 6 > Kitap
Yayıncı Fisher tarafından Suriye, Kutsal Topraklar ve Küçük Asya´daki yer, kişi ve nesnelerin doğru görünümlerini kayıt altına almaları için görevlendirilen W. H. Barlett, William Purser ve Thomas Allom´un zamana meydan okuyan gravürleri ve İngiliz gezgin John Carne´ın açıklayıcı metinleri eşliğinde bu topraklara dair kaleme alınmış en kapsamlı seyahatnamelerden birinin tam takımı... İçinde 120 adet çelik baskı gravür yer almaktadır. Kapakları ve iç kapakları ebrulu, sırtı panelli ve altın yaldız başlıklı dönem cildinde.
Lot: 7 > Kitap
Yayıncı Fisher tarafından Suriye, Kutsal Topraklar ve Küçük Asya´daki yer, kişi ve nesnelerin doğru görünümlerini kayıt altına almaları için görevlendirilen W. H. Barlett, William Purser ve Thomas Allom´un zamana meydan okuyan gravürleri ve İngiliz gezgin John Carne´ın açıklayıcı metinleri eşliğinde bu topraklara dair kaleme alınmış en kapsamlı seyahatnamelerden birinin üçüncü cildi... İçinde 46 adet çelik baskı gravür, 2 harita mevcuttur. Kapakları dekoratif yaldız çerçeveli, sırtı panelli, altın yaldız dekorlu ve başlıklı dönem cildinde. Sayfa kenarları altın yaldızlıdır.
Lot: 8 > Kitap
Fransız oryantalist Andre du Ryer, kendisinden önce yalnızca Latince çevirisi yapılan ve kullanımı misyonerlik faaliyetleriyle sınırlı kalan Kur´an-ı Kerim´i geniş kitlelere tanıtmak amacıyla Fransızca´ya çevirmiş ve 1647 yılında yayımlamıştır. Fransa´da yasaklanan kitabın elden elden dolaşımı engellenememiş, halk kitleleri tarafından ilgiyle karşılanmıştı. Kitabın başında Hz. Muhammed´in tasvir edildiği bir gravür mevcuttur. Sırtı panelli, altın yaldız dekor ve başlıklı, tümüyle deri dönem cildinde. İç kapakları ebruludur. Sayfa kenarları altın yaldızlıdır.
Lot: 9 > Kitap
İngiliz diplomat, tarihçi ve Osmanlı İmparatorluğu uzmanı Sir Paul Rycaut (1629-1700) tarafından kaleme alınan ve Osmanlı İmparatorluğu´nun o dönemdeki durumunu tahlil eden eserin Fransızca çevirisi. Alanının en muteber eserlerinden biri olarak halen daha araştırmacıların en çok başvurduğu kaynaklar arasında yer alan kitap; Türklerin politikaları, İslam dininin imparatorluğa etkileri ve Osmanlıların askeri disiplini olmak üzere üç bölümden meydana gelmektedir. Kitap içinde Osmanlı kostümlerine dair 14 adet katlanır renkli gravür yer almaktadır... Kapakları ebrulu deri dönem cildinde.
Lot: 10 > Kitap
Bizans tarihi uzmanı Alexandros Paspatis´in, İstanbul´daki Bizans izlerinin peşine düştüğü anıtsal eseri... Paspatis, kitabı üç bölüme ayırmış; ilk bölümde Kara Surları ve Büyük Saray´ı, ikinci bölümde ortaçağ İstanbul´unda yaşayan Cenevizlileri ve üçüncü bölümde İstanbul´un Bizans devrinden kalan ve bilinen-bilinmeyen kiliselerini incelemiştir. Gravürler ağırlıkla kiliselerle ilgili bölümde yoğunlaşmıştır. Kendisinden önce Bizans´a dair çalışma yapan araştırmacıların makalelerinden de yararlanan Paspatis´in bu kapsamlı çalışması, sağlam bir kaynak olarak kendisinden sonra gelen Bizans araştırmacılarına miras kalmıştır. Kitap içinde; Ayasofya Camii, Kariye Camii, Zeyrek (Gül) Camii, Vefa Kilise Camii, Studios Manastırı ve Kilisesi, Eski İmaret Camii ve bulunduğu yerde Bizans döneminde Farmakolytria Agia Anastasia Kilisesi´nin yer aldığı Sokollu Mehmet Paşa Camii gibi İstanbul´un devşirme camilerinin "A. Manaraky" imzasıyla yayımlanan taşbaskı gravürleri yer almaktadır. Ön kapağı altın yaldız başlıklı ve çeşitli gofre dekorlarla bezeli, cilt bezi kaplı dönem cildinde.
Lot: 11 > Kitap
1849 yılında İstanbul´a gelerek burada bir ay kalan İngiltere´nin popüler mizahçılarından Albert Richard Smith´in, yalın ve mizahi bir dille kaleme aldığı ve bizzat kendi çizdiği resimlerle zenginleştirdiği İstanbul izlenimleri... Ön kapağı altın yaldız tuğra görselli, sırtı altın yaldız dekor ve başlıklı, cilt bezi kaplı dönem cildinde.
Lot: 12 > Kitap
Fransız yazar, şair ve siyasetçi, “Türk dostu” Alphonse De Lamartine´in, Türk tarihi ve Türkiye izlenimlerini aktardığı hacimli eserinin 2. cildi... Ön ve arka kapağı altın yaldız dekorlu, sırtı panelli, altın yaldız dekor ve başlıklı dönem cildinde. İç kapakları ebrulu, sayfa kenarları altın yaldızlıdır.
Lot: 13 > Kitap
Kırım Harbi´ne dair sıcağı sıcağına kaleme alınmış nadir bir kitap. Rus Ordusu´nun geri çekilmesiyle sonuçlanan Silistre Kuşatması´na uzun bir bölüm ayrılan kitapta, Türkiye´nin uzun uykusundan uyanarak ilerleyişi ve bu durumun gelecekte Avrupa´ya yansıyacak avantajları da sık sık olumlu bir şekilde vurgulanmaktadır. Kitap içinde Sultan Abdülmecid ve Kırım başkomutanı Ömer Lütfi Paşa´nın da yer aldığı 13 adet portre gravür; 1 adet de savaş bölgesini gösteren katlanır, renkli harita yer almaktadır (açık halde 58x50 cm).
Lot: 14 > Harita
Kırım Harbi sırasında Ruslara karşı Sivastopol şehrini kuşatan Türk, Fransız ve İngiliz birliklerinin konumlarını gösteren harita...
Lot: 15 > Kitap
Özel kâğıda yalnızca 25 adet basılan eserin 1 numaralı nüshası... Ön ve arka kapağı altın yaldız arma dekorlu ve dekoratif çerçeveli, sırtı altın yaldız dekor ve başlıklı, iç kapakları ve sayfa kenarları ebrulu, tümüyle deri dönem cildinde. Kitap içinde 6 katlanır levha yer almaktadır.
Lot: 16 > Kitap
Pierre Loti´nin deniz subayı olarak bulunduğu Mısır´da kaleme aldığı makalelerden meydana gelen, Henri Deluermoz´un çok sayıda renkli ve renksiz illüstrasyonunu barındıran eseri... 121´den 1120´ye kadar numaralandırılan özel seri baskının 240 numaralı nüshası... Dış ve iç kapakları dekoratif motifli, sırtı gofre çiçek dekorlu ve altın yaldız başlıklı, tümüyle deri koleksiyoner cildinde. Orijinal kapakları muhafaza edilerek ciltlenmiştir. Kitabın başında kendisini Mısır´da karşılayan Mustafa Kâmil´in 1908 yılındaki vefatı üzerine ilave ettiği matbu ithaf yer almaktadır.
Lot: 17 > Kitap
1885-87 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri´nin İstanbul Elçisi olan Samuel Cox´un, bir yaz boyunca Büyükada´da ikamet ettiği Rum evinde geçen anılarını, Büyükada ve komşu adalara dair kapsamlı bilgilerle zenginleştirerek aktardığı eseri... Kitap içinde biri katlanır formatta 3 harita, 25 tam sayfa levha (fotoğraf ve gravür) yer almaktadır... Dekoratif baskılı bez dönem cildinde. Kitabın yanında Mayıs 2013 yılında yayımlanan Türkçe tercümesi de hediye edilecektir: PRİNKİPO´DA TATLI YAŞAM VE PRENS ADALARI, Samuel Sullivan Cox, 1887, (çeviren: Dr. Baki Çokneşeli), Mayıs 2013, Adalı Yayınları, 373 sayfa, 14x20 cm...
Lot: 18 > Kitap
Bir Amerikalının gözünden Sultan II. Abdülhamid devrinde Osmanlı İmparatorluğu... Kitapta, İslam dininin yaşam tarzına etkisi, sosyal ve ticari yaşam, harem dairesi, İstanbul´un güzide semtleri, çarşıları, köşkleri, camileri, hanları, hamamları ve Osmanlı kültürüne ışık tutan birçok detay, zengin görseller eşliğinde okurlarla buluşmaktadır... Başlık sayfasının yanında Sultan II. Abdülhamid´in portre fotoğrafının yer aldığı kitapta, metin dışında 48 adet fotoğraf yer almaktadır. Ön kapağında ve sırtında gofre cami motifi yer alan, bez dönem cildinde.
Lot: 19 > Kitap
Sultan İkinci Mahmud´un saray doktoru olarak görev yapan İngiliz doktor ve yazar Julius Michael Millingen´in oğlu olarak 1840 yılında İstanbul´da dünyaya gelen akademisyen Alexander van Millingen´in anlatımıyla Osmanlı İmparatorluğu... Osmanlı´nın coğrafyasının, özet tarihinin, imparatorluğu oluşturan halkların ve bu halkların kültürlerinin mercek altına alındığı esere İngiliz çocuk kitapları illüstratörü Warwick Goble´ın 12 adet tam sayfa renkli suluboya illustrasyonu eşlik etmektedir. Kitap içinde bir adet de Osmanlı İmparatorluğu haritası yer almaktadır. Ön kapağına bir Türk sokak kahvecisi kartpostalı yapıştırılmış, tümüyle bez dönem cildinde.
Lot: 20 > Kitap
Osmanlı İmparatorluğu´nun kuruluş ve yükseliş dönemlerinden, kitabın yayımlandığı; imparatorluğun "Hasta Adam" olarak nitelendirildiği döneme uzanan anlatısıyla, Türk tarihinin ana hatlarını okurlarla buluşturan, çok sayıda görsel ihtiva eden mühim bir çalışma. Kitap içinde 39 gravür, 2 harita, 2 şema ve 1 plan yer almaktadır. Tuğra ve kalkan motifli, kabartma başlıklı bez dönem cildinde.
Lot: 21 > Kitap
Mizahi seyahat kitaplarıyla tanınan Amerikalı yazar David Dodge´un kaleminden, Balkanlar´da geçen; Türkiye´ye ve Türklere dair birçok ayrıntıyla bezeli keyifli bir macera romanı... Şömizli bez cildinde.
Lot: 22 > Kitap
19. yüzyılda ve 20. yüzyıl başlarında gezi yazıları için verimli bir saha olan Türkiye, Cihan Harbi ve Erken Cumhuriyet dönemlerinde kısıtlamalar ve endişeler sebebiyle yabancı ziyaretçilerin rotasından çıkmıştı. 1950´li yıllardan sonra perdenin büyük ölçüde kalkmasıyla yabancı ziyaretçiler yeniden dost canlısı Türkler arasında boy göstermeye başlamış ve seyahat kitapları birbiri ardına yayımlanmaya başlamıştı. Müzayedemizde sunduğumuz kitap, bu dönemde Toros Dağları´na ve çevresindeki ovalara gerçekleştirdiği seyahati tarihsel bir perspektifle yazılarına döken Lord Kinross´un meşhur eserlerinden biridir... Bez dönem cildinde. *Şömizi eksiktir.
Lot: 23 > Kitap
Halk bilimcisi Naki Tezel tarafından İstanbul ve yakınlarında yaşayan yaşlılardan kelimesi kelimesi kaydedilen ve Türk Folklor Derneği himayesinde toplanan masallardan derlenen ve İngilizce´ye tercüme edilen Türk masalları... Kitapta Olga Lehmann tarafından çizilen 9 adet illustrasyon yer almaktadır. Kitabın başında şu matbu ithaf yer almaktadır: "Bu küçük eser, Londra Türk Halkevinde bana ilk türkçe dersini vermiş olan Bay Ali Riza Şencan´a şükran ile ithaf edilmiştir." Bez dönem cildinde. *Şömizi eksiktir.
Lot: 24 > Kitap
Alfred "Toby" Rawlinson, 1918-1922 yılları arasında istihbarat subayı olarak Türkiye ve Kafkasya´da çeşitli görevlerde bulunmuştur. Görevleri arasında Türk kuvvetlerinin terhis edilmesini denetlemek de olan Rawlinson, ekibiyle birlikte Türk yetkilileri tarafından Erzurum´da esir alınmış, bir süre esaret hayatı yaşadıktan sonra esir değişimiyle serbest bırakılmıştı. Bu çalkantılı dönemi anlattığı hatıratı, Mütareke yıllarındaki Türkiye´ye, milliyetçi hareketlerin gelişimine dair mühim bilgiler barındırmaktadır. Anlatıma çok sayıda fotoğrafın ve yer yer de harita ve şekillerin eşlik ettiği kitap, bez dönem cildindedir.
Lot: 25 > Kitap
19. yüzyıl başlarından itibaren Türkiye´nin çeşitli vilayetlerinde görevler üstlenmiş olan İngiliz subayı Harry Luke´un, kendi deyimiyle Bizans´ın varisi olan Osmanlı İmparatorluğu´nun, III. Selim ve II. Mahmud´un açtığı ve Mustafa Kemal Atatürk´ün bizzat noktaladığı yolda yavaş yavaş Türkiye Cumhuriyeti´ne dönüşümünü yorumladığı çalışması. Bez dönem cildinde.
Lot: 26 > Kitap
İskoç seyahat yazarı John Foster Fraser´ın, 1904-1905 yılları arasında gerçekleştirdiği Balkan gezisi anlatısı... Bu geziden kısa bir süre sonra, 1912 yılında patlak verecek Balkan Harbi öncesinde Balkanlar´daki etnik grupların arasına girerek dostluklarını ve çatışmalarını belgeleyen seyahatnamede çok sayıda fotoğraf yer almaktadır. Bez dönem cildinde.
Lot: 27 > Kitap
Metin içinde 3 katlanır harita yer almaktadır. Bez dönem cildinde. *Ön iç kapağında ve ilk sayfasında yabancı kütüphane damgaları mevcuttur.
Lot: 28 > Kitap
Ön kapağı hilal formunda ay ve güneş motifli (Hilal içinde "Senin ışığın benim yolum" anlamına gelen Latince bir deyiş yazılıdır: Lux Tua Via Mea), sırtı altın yaldız başlıklı bez dönem cildinde.
Lot: 29 > Kitap
Atatürk´ün sağlığında yayımlanan ilk biyografi olan ve önyargılı bir bakış açısıyla hayali diyaloglar kurgulayarak Atatürk´e yönelik yer yer küçültücü ifadeler içermesi nedeniyle, yayımlandığı dönemde oldukça gürültü koparan bu kitap, diplomatik bir krize bile yol açmıştı. Atatürk, bizzat tercüme ettirerek dinlediği kitapla ilgili olarak "Hükümet bunu men etmekle hataya düşmüş. Adamcağız yaptığımız sefahati eksik yazmış, bu eksiklerini ben ikmal edeyim de kitaba müsaade edilsin." demesine karşın, uzun yıllar Türkiye´de yayımlanması yasak olan kitap, ilk kez 1950´lerde bir cevap niteliğinde ve oldukça sansürlenmiş ve kısaltılmış olarak yayımlanabildi. 1990´larda Arba Yayınları tarafından "Bozkurt" adıyla ve yine kısmen de olsa sansürlü olarak yayımlandıktan sonra toplatılarak yeniden yasaklandı. Kitap içinde, Atatürk´ün "şeytani" bir ifadeyle resmedildiği şömiz kapağı görseli kullanılarak hazırlanmış bir tanıtım kartpostalı mevcuttur.
Lot: 31 > Kitap
Kitap içinde çok sayıda fotoğraf ve şekil yer almaktadır. Sırtı altın yaldız dekor ve başlıklı, tümüyle deri dönem cildinde.
Lot: 32 > Kitap
İngiliz yazar, şair ve sözlük bilimci Samuel Johnson´a dair kaleme alınmış, İngilizce yazılmış en büyük biyografi olarak tarihe geçmiş biyografinin 9. ve 10. ciltleri bir arada... İç ve dış kapakları, sayfa kenarları ebrulu, sırtı panelli, altın yaldız dekor ve başlıklı, tümüyle deri dönem cildinde.
Lot: 33 > Kitap
Yalnızca 100 adet basılan eserin 86 numaralı nüshası... İç ve dış kapakları ebrulu, sırtı panelli, altın yaldız dekor ve başlıklı, tümüyle deri dönem cildinde.
Lot: 35 > Kitap
İrlandalı astronom Robert Stawell Ball´ın, evrenbilimin ilk teorilerinden biri olan Nebula hipotezinin ışığında Güneş Sistemi´nin oluşumunu okurlara yalın bir dille sunduğu çalışması... Bez dönem cildinde.
Lot: 37 > Kitap
İngiliz-İtalyan seyahat yazarı Freya Madeline Stark´ın, 1933-1939 yıllarını kapsayan otobiyografisi... Bez dönem cildinde.
Lot: 38 > Kitap
Ön kapağı ve sırtı dekoratif motiflerle bezeli bez dönem cildinde.
Lot: 42 > Gravür
Lot: 49 > Gravür
Gravürde yer alan tipler: Köylü - Süvari askeri - Başıbozuk - Türk kadını - Gürcü dağcı - Lüleci / Çubukçu - Arnavut - Ermeni Papaz - Piyade askeri - Seyyar tatlıcı - Derviş - Keçi çobanı
Filtreler
Toplam : 54 Ürün
 
Phebus Hakkında
“Phebus Müzayede Evi, alıcılar ve satıcıları online ortamda bir araya getiren bir açık artırma platformudur.”
Bizi Takip Edin
Copyright © 2020 PHEBUS Müzayede