Anasayfa /
JUDAİCA (EFEMERA & FOTOĞRAF & OBJE)
JUDAİCA (EFEMERA & FOTOĞRAF & OBJE)
JUDAİCA (EFEMERA & FOTOĞRAF & OBJE), 17.10.2022 saat: 21:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 21:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 72 Ürün
Lot: 1 > Efemera
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde tahsil görüp jinekolog olan kadın hastalıkları mütehassısı, 1944 doğumlu Mair Nae´ye ait kayıt dosyasıdır. Dosyanın arka sayfası 3 senelik karne içermekte olup, okul başöğretmeni G. Habib ıslak imzalıdır. Arka kapak iç yüzüne ilişik zarf içinde ise Mair Nae´ye ait noter tasdikli nüfus sureti, Milli Eğitim Müdürlüğünün okula hitaben yazısı ve Mair Nae´nin direk üçüncü sınıfa alınması ile ilgili talep yazısı mevcuttur.
Lot: 2 > Harita
İsrail, Ürdün, Suriye, Lübnan ve Batı Şeria sınırlarını gösterir. Kat izi yırtıkları mevcuttur.
Lot: 3 > Harita
İsrail, Mısır ve Ürdün sınırlarını gösterir. Kat izi yırtıkları mevcuttur.
Lot: 4 > Efemera
Kâtip, kontrolör ve veznedar ıslak imzalıdır.
Lot: 5 > Efemera
"Tebrikler sinagogda yapılacaktır."
Lot: 7 > Efemera
Evlilik sırasında verilmiş olan bu doküman Blumenthal ve Hermann tarafından imzalı ve yetkililer tarafından onaylıdır. Normalde matbu olarak çıkan bu belge, el yazılı olup nadirdir.
Lot: 8 > Efemera
Eşkenaz Cemaati başkanının imzası mevcut olup, Osmanlı fiskallerinin üzerinde damada ait imza ve 2 farklı şahit imzası bulunmaktadır.
Lot: 11 > Efemera
Arkası Osmanlıca yazılı ve şirket damgalıdır, fiskalli 2 adet deliği mevcuttur.
Lot: 13 > Fotoğraf
İsrail Devletinin ilk yılları olabilir.
Lot: 15 > Fotoğraf
Lot: 19 > Fotoğraf
İstanbul Beyoğlu´nda bulunan Ashkenaz Yahudilerinin devam ettiği bu okul, 1911 yılında Bne´i Brit tarafından açılmıştır. 1945´te adı Beyoğlu Özel Musevi Lisesi olarak değişmiş, 1995´te Özel Ulus Musevi Lisesi adını almıştır. Faaliyetine devam eden eski bina bugün Haliç Üniversitesi tarafından kullanılmaktadır.
Lot: 20 > Fotoğraf
İstanbul Beyoğlu´nda bulunan Ashkenaz Yahudilerinin devam ettiği bu okul, 1911 yılında Bne´i Brit tarafından açılmıştır. 1945´te adı Beyoğlu Özel Musevi Lisesi olarak değişmiş, 1995´te Özel Ulus Musevi Lisesi adını almıştır. Faaliyetine devam eden eski bina bugün Haliç Üniversitesi tarafından kullanılmaktadır.
Lot: 21 > Efemera
Lota dahil dokümanlar: Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu antetli program ve bildirimler (5 adet), Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu bayram günü koltuk rezervasyon bileti (6 adet), Teberru listesi, Musevi Hastanesine ilişkin 2 adet doküman, Hahambaşılık ile Or-Ahayim vakıfları mütevelli heyet seçim bildirisi (filigranlı kâğıt), İbranice-Ladino Hahambaşılık veya Orahayim vakıfları mütevelli heyet seçim aday listesi, Or-Ahayim Cemiyeti bağış teşekkür belgesi (2 adet), 1 adet teberru talebi, "Adam ree beteha ve zechor sophecha [Adam evine bak ve sonunu hatırla]" ibareli dinî kart.
Lot: 23 > Efemera
Ticaret, komisyon ve transit şirketidir.
Lot: 26 > Efemera
İstanbul-3 çıkış damgalı olup Lorraines´e gönderilmiştir.
Lot: 29 > Efemera
Çiftin nikâh defterlerini imzalayışları anındaki aile fotoğrafları, gezileri, düğüne katılım fotoğrafları, arkadaşları ile beraber çektirilen pozları, kabin fotoları, otel ve müzikhollerde çektirilen fotoğrafları mevcuttur. Lot; aile üyesinin askerlik fotoğrafının yanı sıra, ailenin hatıra olarak hazırladığı aile fertlerini tanıtır fotoğraf defterleri, Çella Franco´nun reaksiyoncuların karma sergisine resimleri ile katılışına dair eski, dergiden çıkma bir yaprak da içermektedir. Ayrıca, Yahudilerin Hamursuz Bayramında okudukları Mısır Çıkışları konulu dua kitabı, günlük dua kitabı ve Tehilim (Zebur) de lot dahilindedir.
Lot: 30 > Efemera
Oğlu Albert Menasse´nin Eda Renker ile dünyaevine girmesi üzerine kendisine göndermiş oldukları mektup içeriklerinden, İsrael Menasse´nin bu kuruluşlara faal olarak yardımda bulunduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu kuruluşlar şunlardır: Or-Ahayim Musevi Hastanesi, Yardım ve Bakım Hayır Cemiyeti, Türkiye Hahambaşılık Gemilut Hassidim, Musevi Cemaati, Musevi Eşkenaz Cemaati, Fakir Mektep Çocuklarına Yardım Cemiyeti Dosya içerisinde İsrael oğlu Albert´e Lübnan´da faaliyet gösteren College du Sacre-Coeur tarafından gönderilen tebrik yazısı da bulunmaktadır. Dosyanın arkasında çok miktarda tebrik telgrafları mevcuttur. (Fransızca)
Lot: 35 > Efemera
TC Nafia Vekaleti Yüksek Mühendis Mektebi tarafından yazılmış, 1924 tarihinde Jacob Sorstein´ın Darmstad Teknik Üniversitesi´nde tahsilini bitirerek diplomayı istihsal eylediğini ve elektrik mühendisi ünvanını Türkiye Cumhuriyeti dahilinde sanat etmeye mezun bulunduğunu bildirir belgedir.
Lot: 37 > Kartpostal
Galata Köprüsü, Galata Kulesi ve Yeni Valide Camii görselli kartlar çil kondisyondadır.
Lot: 38 > Kartpostal
Theodor Herzl (İbranice: תֵּאוֹדוֹר הֶרְצְל‎) veya sünnetinden sonra aldığı isimi ve soyisimi ile Binyamin Ze´ev (İbranice: בִּנְיָמִין זְאֵב‎; 2 Mayıs 1860 – 3 Temmuz 1904), modern Siyonizmin kurucu babası olan Avusturya-Macaristan vatandaşı Yahudi gazeteci, oyun yazarı, yazar ve politik aktivisttir. Dünya Siyonist Örgütü´nü kurmuş ve bir Yahudi devleti kurma amacıyla Yahudilerin, Filistin´e göç etmeleri gerektiği fikrini savunmuştur. İsrail´in kuruluşundan 44 yıl önce yaşamını yitirmiş olmasına rağmen İsrail Devleti´nin kurucu babası olarak kabul edilmektedir.
Lot: 39 > Kartpostal
Levi Eshkol, Yitshak Rabin, Moshe Dayan
Lot: 41 > Efemera
Saat ve mücevherat, lüks lambası ve dişçi alet edevatı ticareti yapan bir işyeridir.
Lot: 46 > Efemera
Halila, senelik takvim anlamına gelir, her yaprak 1 ayı ihtiva eder, dinî günlerin ayın hangi gününe denk geldiği içinde belirtilir ve gösterilir. Her cemaat tarafından mensubuna/bireyine birer adet gönderilir. Ayrıca içinde Kadish Derabanan, El Male Rahamim, sahabet ve bayram günlerine ait mum yakma duaları mevcuttur.
Lot: 48 > Efemera
Biri Bar Mitzva (13. yaş töreni) davetiyesidir.
Lot: 50 > Efemera
H&J Blumental Freres antetli kâğıdın antet kısmı ve faturası üzerine ve arkasına tutulmuş notlar bulunmaktadır.
Lot: 52 > Efemera
Söz konusu tarihte İsrail Devleti henüz kurulmamıştı. Her bir yaprağında dönem İsrail´inin sokakları, parkları, ziraati, eğitimi, deniz sporları, inşaat ve demir sanayii hakkında bilgilendirici görseller mevcuttur.
Filtreler
Toplam : 72 Ürün
 
Phebus Hakkında
“Phebus Müzayede Evi, alıcılar ve satıcıları online ortamda bir araya getiren bir açık artırma platformudur.”
Bizi Takip Edin
Copyright © 2020 PHEBUS Müzayede