Anasayfa /
EPHEMERA
EPHEMERA
EPHEMERA, 17.03.2024 saat: 22:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 22:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 374 Ürün
Lot: 1 > Albüm
Albüm içinde yer alan manzaralar: 1) Haliç´ten Süleymaniye Camii´ne bakış 2) Yeni Galata Köprüsü (Eminönü´nden bakış) 3) Ayasofya Camii 4) Ayasofya Camii´nin içi 5) Beyazıt Yangın Kulesi´nden Galata ve Pera´ya bakış 6) Boğaziçi´nin genel görünümü 7) Süleymaniye Camii ve Türk evleri 8) Tophane ve Boğaziçi 9) Tophane Camii 10) Beylerbeyi Sarayı 11) Ahırkapı Feneri ve Suriçi 12) Süleymaniye Camii 13) Bir Cuma Selamlığı´nda Ortaköy Camii 14) Galata Kulesi 15) Kız Kulesi 16) Kapalıçarşı 17) Galata Kulesi´nden Haliç´e panoramik bakış 18) Sarayburnu 19) Galata Rıhtımı 20) Büyükada´nın genel görünümü 21) Dolmabahçe Sarayı 22) Hipodrom ve Sultanahmet Camii 23) Mevlevi Derşivler 24) Galata Köprüsü ve Suriçi
Lot: 4 > Fotoğraf
Lot: 7 > Fotoğraf
Fotoğrafda yer alan yer alan askeri ve sivil liderler: Bekir Sami Bey, Rauf Bey, İsmet Paşa, Cevad Paşa, Kâzım Karabekir Paşa, Ali İhsan Paşa, Muhyiddin Paşa, Nureddin Paşa, Refet Paşa, Cemal Paşa, Fevzi Paşa, Salahaddin Adil Bey, Halid Bey, Hasan İzzeddin Bey, Kâzım Paşa, Şehid Nazım Bey. *Kartpostalın orta bölümünde kırık mevcuttur.
Lot: 8 > Kartpostal
Hasan Sabri Bey tarafından 1925 yılında hazırlanıp yayınlanan ve Gazi´ye duyulan minnetin "Kurtardın vatanı, oh, Mustafa Kemal" ifadeleriyle samimi bir şekilde dile getirildiği kartpostalda, Mustafa Kemal Paşa başta olmak üzere Milli Mücadele´ye büyük katkılarda bulunan şu isimlerin görselleri yer almaktadır: Halid Paşa, Kemaleddin Sami Paşa, Nureddin Paşa, Kâzım (Özalp) Paşa, Ali İhsan Paşa, Kâzım (Karabekir) Paşa, İsmet Paşa, Fevzi Paşa, Muhiddin Paşa, Refet Paşa, Cafer Tayyar Paşa, Cevat Paşa, Selahaddin Adil Paşa. *Kartın sağ alt köşesinde kırık, orta üst bölümünde ise iğne deliği mevcuttur.
Lot: 10 > Fotokart
Lot: 11 > Fotokart
*Köşelerinde iğne delikleri ve hafif yıpranmalar mevcuttur.
Lot: 12 > Fotokart
Lot: 13 > Fotokart
Lot: 14 > Fotokart
Atatürk´ün sağlığında yayımlanan ilk biyografi olan ve önyargılı bir bakış açısıyla hayali diyaloglar kurgulayarak Atatürk´e yönelik yer yer küçültücü ifadeler içermesi nedeniyle, yayımlandığı dönemde oldukça gürültü koparan bu kitap, diplomatik bir krize bile yol açmıştı. Atatürk, bizzat tercüme ettirerek dinlediği kitapla ilgili olarak "Hükümet bunu men etmekle hataya düşmüş. Adamcağız yaptığımız sefahati eksik yazmış, bu eksiklerini ben ikmal edeyim de kitaba müsaade edilsin." demesine karşın, uzun yıllar Türkiye´de yayımlanması yasak olan kitap, ilk kez 1950´lerde bir cevap niteliğinde ve oldukça sansürlenmiş ve kısaltılmış olarak yayımlanabildi. 1990´larda Arba Yayınları tarafından "Bozkurt" adıyla ve yine kısmen de olsa sansürlü olarak yayımlandıktan sonra toplatılarak yeniden yasaklandı. Müzayedemizde sunduğumuz kitap, ilk olarak "Grey Wolf (Bozkurt): Mustafa Kemal" ismiyle İngiliz okurlarla buluşan kitabın, aynı yıl yayımlanan Fransızca ilk baskısıdır.
Lot: 15 > Kitap
Milli Mücadele´nin sürdüğü ve İzmir´de Yunan işgalinin devam ettiği bir dönemde, halkın Milli Mücadele´ye olan inancını diri tutmak, bu mücadelenin önemli kahramanlarını tanıtmak ve yaşanan olayları halka anlatmak amacıyla yayımlanan albümdür. 1921-1922 seneleri arasında toplamda sekiz sayı olarak İstanbul´da Ahmet İhsan Tokgöz´ün gayreti ile çıkartılmıştır. Fotoğraflarla beraber Milli Mücadele dönemi asker, yazar ve devlet adamlarının hayatları, Mustafa Kemal Atatürk´ün TBMM´de gerçekleştirdiği konuşmalardan kesitler ve yabancı devletlerle yapılan anlaşma metinlerine de albümde yer verilmiştir. Albümde yer alan metinler hem Osmanlıca hem de Fransızca olarak kaleme alınmıştır.
Lot: 16 > Kitap
Milli Mücadele´nin sürdüğü ve İzmir´de Yunan işgalinin devam ettiği bir dönemde, halkın Milli Mücadele´ye olan inancını diri tutmak, bu mücadelenin önemli kahramanlarını tanıtmak ve yaşanan olayları halka anlatmak amacıyla yayımlanan albümdür. 1921-1922 seneleri arasında toplamda sekiz sayı olarak İstanbul´da Ahmet İhsan Tokgöz´ün gayreti ile çıkartılmıştır. Fotoğraflarla beraber Milli Mücadele dönemi asker, yazar ve devlet adamlarının hayatları, Mustafa Kemal Atatürk´ün TBMM´de gerçekleştirdiği konuşmalardan kesitler ve yabancı devletlerle yapılan anlaşma metinlerine de albümde yer verilmiştir. Albümde yer alan metinler hem Osmanlıca hem de Fransızca olarak kaleme alınmıştır. *Sayfalar sırttan ayrılmıştır.
Lot: 17 > Kitap
Milli Mücadele´nin sürdüğü ve İzmir´de Yunan işgalinin devam ettiği bir dönemde, halkın Milli Mücadele´ye olan inancını diri tutmak, bu mücadelenin önemli kahramanlarını tanıtmak ve yaşanan olayları halka anlatmak amacıyla yayımlanan albümdür. 1921-1922 seneleri arasında toplamda sekiz sayı olarak İstanbul´da Ahmet İhsan Tokgöz´ün gayreti ile çıkartılmıştır. Fotoğraflarla beraber Milli Mücadele dönemi asker, yazar ve devlet adamlarının hayatları, Mustafa Kemal Atatürk´ün TBMM´de gerçekleştirdiği konuşmalardan kesitler ve yabancı devletlerle yapılan anlaşma metinlerine de albümde yer verilmiştir. Albümde yer alan metinler hem Osmanlıca hem de Fransızca olarak kaleme alınmıştır. *Sayfalar sırttan ayrılmıştır.
Lot: 19 > Kartpostal
Lot: 21 > Kartpostal
Lot: 23 > Kartpostal
*Albümden çıkmadır.
Lot: 24 > Kartpostal
Lot: 26 > Kartpostal
Lot: 28 > Dergi
Fransız Katolik çevrelerindeki etkisi ile tanınan Fransız hiciv yazarı Leon Broy´un, Sultan İkinci Abdülhamid´e ve sultanın ´zorbalıklarına´ kayıtsız kalan Avrupalı devletlere karşı kaleme aldığı hakaretamiz bir eleştiri yazısıyla başlayan özel sayının tamamında Sultan İkinci Abdülhamid karşıtı karikatürlere yer verilmiştir. *Sırtı alt bölümünden yaklaşık yarısına kadar hafifçe açılmıştır.
Lot: 29 > Dergi
1901´den 1936´ya kadar zaman zaman kesintili olarak yayımlanan Fransız resimli hiciv dergisi L´Assiette au Beurre´ün bu özel sayısında, Sultan İkinci Abdülhamid´in yanı sıra Tahsin Paşa ve Arap İzzet Halo Paşa gibi sultana en yakın isimler de bürokraside artan rüşvet ve Türkiye´de yaşanan Ermeni olayları temalı karikatürlerle eleştirilmiştir.
Lot: 33 > Fotoğraf
Lot: 34 > Fotoğraf
*Köşelerinde hafif yıpranmalar mevcuttur. Sağ üst köşedeki kırık, arka yüzden bantla tamir edilmiştir.
Lot: 35 > Fotoğraf
Arka yüzünde Almanca açıklama bandı, arşiv kaşesi ve çeşitli el yazısı notlar yer almaktadır.
Lot: 38 > Kartpostal
Lot: 43 > Fotoğraf
*Fotoğrafın sol bölümünde bir kopuk mevcuttur.
Lot: 44 > Fotoğraf
Fotoğraf üzerinde, "Teşrih-i nahiyevi müderris muavini Tevfik Bey" yazılıdır.
Lot: 45 > Fotokart
Mehmet Şevki Bey, Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane´den 1900 senesinde tabip yüzbaşı rütbesiyle mezun olmuştur. Erzincan´da tabur hekimliği görevinde bulunduktan sonra Tıbbiye-i Askeri´de muallim olarak göreve başlamıştır. Radyoloji´nin öncü dönemlerinde bu alanda çok sayıda çalışma yürütmüş ve kitaplar kaleme almıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında yaralı askerlerin radyolojik tetkiklerini tek başına ve koruyucu ekipmansız yürüttüğü için radyasyon sebebiyle üç parmağını kaybetmiştir. Günümüzde "Türk Radyoloji Derneği" olarak faaliyet gösteren kurumun kurucuları arasındadır.
Lot: 48 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzüne yeni harflerle "Dr. H. Paşa" notu düşülmüştür.
Lot: 50 > Fotoğraf
Filtreler
Toplam : 374 Ürün
 
Phebus Hakkında
“Phebus Müzayede Evi, alıcılar ve satıcıları online ortamda bir araya getiren bir açık artırma platformudur.”
Bizi Takip Edin
Copyright © 2020 PHEBUS Müzayede