Anasayfa /
PHEBUS SAHAFİYE
PHEBUS SAHAFİYE
PHEBUS SAHAFİYE, 08.09.2023 saat: 22:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 22:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 65 Ürün
Lot: 1 > Kitap
Emekli Süvari Binbaşı Asaf Turgay´ın 18 ve 19.yy Osmanlı siyasi tarihinde saray içerisinde ve dışarısında dönen dedikodular, konuşmalar ve mâruzatlar hakkında hatırat.
Lot: 2 > Kitap
Reşid Anamur´dan "Sayın Bay F. C. Güven´e saygı ve sevgilerimle..." ithafıyla imzalıdır. Ferit Celal Güven Atatürk´ü Adana´da karşılayan ülkü ocaklarının başkanı, gazeteci ve daha sonra diplomat olan kişidir. Reşid Anamur, bu siyasi ve coğrafi tarih kitabını Latin Amerika´da yaptığı geziler ve tetkikler sonucunda akademik bir titizlikle hazırlamıştır.
Lot: 3 > Kitap
"Atam Atam kalksana Lambaları yaksana Vatan elden gidiyor Çaresine baksana, Bu şiiri sizin partiye parti marşı olarak öneriyorum, yakışır değil mi?" notuyla imzalı... Tarihsel, toplumsal ve güncel konuları yalın bir dille işlediği, bütünlüklü ve sağlam bir şiir kurgusu oluşturmuştur.
Lot: 4 > Kitap
Zeybeklikle ilgili etimolojik tahlilinden başlayarak zeybek kültürü ve gündelik hayattaki yerinin aktarıldığı bu kitap Aydın´ın meşhur efeleri hakkında geniş bilgilerle tamamlanıyor... Sayfa 139-142 aralığında sayfaların alt tarafı yırtıktır.
Lot: 5 > Kitap
"Sevgili, Duygu ve Sibel´e güzel ve devamlı dostluğa!, 28 Mayıs 1991" ithaflıdır. "Mutluluğa, hüzüne, güzelliğe, çirkinliğe hep aynı derecede duyarlıyım. Şafak veya grup vakti güneşin renkleri ne kadar hızlı değişiyor ise benim ruh hallerim de aynı süratle değişir. Bu değişikliği ancak şiirde yakalayabiliyorum. Çok kişinin seyrettiği fakat göremediği, yaşadığı fakat duyamadığı renkleri, sesleri, detayları hissedebilmekten büyük mutluluk duyuyorum. Bazen bunlar mutsuzluk olsa bile." Nermin Bezmen
Lot: 6 > Kitap
Şiirlerinde yakın çevresinde yaşadığı günlerin olaylarını gözlemlemeye ve yansıtmaya çalıştı. Sennur Sezer´in tespiti ile Müştak Erenus´un şiirleri 1960´lı yıllardan itibaren insancıllıktan, toplumsal eleştiriye ve toplumcu gerçekçiliğe yöneldi. Şiirlerinde abartısız, yalın ve samimi bir dil kullandı.
Lot: 7 > Kitap
Kurtuluştan Sonra, adından da anlaşılacağı gibi Kurtuluş Savaşı’nın hemen sonrasındaki dönemi ele alıyor. Türkiye’nin ekonomik olarak değilse de politik olarak son derece hareketli olduğu yıllar. Balkan Savaşları, Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nın izleri henüz çok taze. Belki bugün adlarını unuttuğumuz, fakat kuruluş yıllarında politikada aktif olan isimler ve elbette İttihat ve Terakki bir öykücünün gözüyle resmediliyor.
Lot: 8 > Kitap
"Sayın F. C. Güven´e saygı ile..." ithafıyla imzalıdır. Gazeteci Cemil Barlas´ın önsözünden: "Bu kitapta, altı memleketteki sosyalist cereyanlar ile sosyalist partilerin tarihi ve görüşleri gösterilmiştir. Gene bu kitapta, Batı sosyalist partilerinin katı doktrinci olmadıklarını göstermek ve bunun için 5. Enternasyonalin beyannamesini koyduk." Şömizli ve kondisyonu iyi.
Lot: 9 > Kitap
Burian’ın edebî eleştirileri konu bakımından çeşitlilik göstermekle birlikte dil, klasik yapıtlar, oyun, şiir ve roman üzerinde yoğunlaştığı görülür. Orhan Burian, eleştiri yazılarında üsluba ayrı bir önem verir. O üslubu “değişen kelime toplulukları arasında değişmeden kalan deyiş özellikleri olarak tanımlar.
Lot: 10 > Kitap
"Değerli Güven ailesine en iyi dileklerimle. 9.11.66" ithafıyla. "1942´lerde İkinci Dünya Savaşı´nın ateşiyle kavrulmaya koyulan Hitler Almanyasından getirtebildiğim son müzik kitapları arasında elimden düşürmediklerim Kretschmar´ın üç ciltlik ünlü "Konser Önderleri" ve Prof. Ernest Bücken´in "Küçük Müzik Sözlüğü" idi." Sözlükten sağladığım kısa ve özlü bilgiler bende uluslararası müzik terimlerinin anlamlarını dilimizle açıklamak eğilimini uyandırdı.
Lot: 11 > Kitap
İthaf, "Sevgili Ferid; sen benim için ne düşünürsen düşün!.. Ben seni gene severim!" şekildedir. Bu kitapçıktan 100 nüsha özel kağıda basılmıştır. Bu kitapçığın yazılış hikayesi de oldukça ilginçtir. Atatürk Ankara Palas Otelinin salonunda Romanya Hariciye vekili Antonesco ile yaptığı bu konuşma Ankara Gazetesi ve Tan Gazetesi tarafından Fransızcaya çevrilmiş, Mesud Fani de bu Fransızca metni tekrar Türkçeye çevirerek Atatürk´ün irticalen söylemiş olduğu derin konuşmaları duymuş oluyoruz.
Lot: 12 > Kitap
İthaf, "Bayan Şekibe´ye, 3/10/936" şeklindedir. Bu kitap Prof. Dember tarafından 1935-36 yılları arasında İstanbul Üniversitesinde verdiği Fizik derslerinin Tıp Talebe Yurdu tarafından tutulmuş olan notlarının özetinden oluşmaktadır.
Lot: 13 > Kitap
İthaf, "Sayın üstadımız Bay F. C. Güven´e sonsuz saygılarımla, 2/6/1936" şeklindedir. İlk şiiri 1931´de Adana´da İsmail Hakkı Sevük´ün çıkardığı Memleket mecmuasında çıktı. Şiirlerinde gurbet duygusunu ve özellikle Kerkük´e karşı duyduğu hasreti dile getirdi. Şiirlerinden bazıları bestelendi. Memleketçi ve milliyetçi bir şair olan Esin, millî duyguların ağırlıkta olduğu şiirleriyle tanındı.
Lot: 14 > Kitap
İthaf, "Kardeşim F. C. Güven´e kırk yılı geçen dostluğumuzun küçük bir hatırası, 18.IV.1936" şeklindedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş meydanında kendi el yazısıyla kaleme aldığı bu notlar, bir okul defterine yazılmıştır. Eserin şüphesiz en değerli tarafı, olayları sıcağı sıcağına hatta dakikası dakikasına tespit etmesidir. Öyle ki metnin kendi sıcaklığı içinde müellifin heyecanını, kaygılarını, sevinçlerini ve üzüntülerini görmek ve hissetmek mümkündür. Mustafa Kemal tarafından Türk Tarih Kurumu genel sekreteri Dr. Reşit Galip’e okunmak üzere verilen bu notların 1937 sonlarında yayımlanması istenmiş ancak eser istenen süre içinde yayıma hazırlanamamıştır. Bu kitap yakın tarihimizde Çanakkale Savaşları’nın içindeki muharebelerin küçük bir anlatısı...
Lot: 15 > Kitap
İthaf, "Ali Rıza´^ya, 2 Ocak 1974" şeklindedir. Bursa Cezaevinde tanıştığı Nâzım Hikmet´in sayesinde resim yeteneğini keşfeden İbrahim Balaban´ın (1921 - 2019), renkli ve siyah - beyaz desenlerle süslediği, kendi yaşamından kesitler içeren öyküleri…
Lot: 16 > Kitap
İthaf, "Çok değerli, çok değerli ağabeyim F. C. Güven´e, 27-8-968" şeklindedir. Hazreti Ömer ve döneminin anlatıldığı bu kitap Vecdi Yarman´ın titiz çalışmasıyla hazırlanmıştır.
Lot: 17 > Kitap
İthaf, "Dedem Fahrettin Altay Paşa´dan bu Kitabı Sevgili Dostum Dr. Genco Yücel´e Armağan Ediyorum, 22.6.2021" şeklindedir. Ölümünden kısa bir süre önce kaleme aldığı hatıraları, askeri ve diplomatik açıdan çarpıcı tanıklıklar içermektedir.
Lot: 18 > Kitap
İthaf, "Değerli yazar Oktay Akbal´a saygılarla, Sinop, 14.11.1969" şeklindedir. İlk şiiri Varlık dergisinde yayımlandı. Toplumcu ve bireysel izlekleri inançlı ve kendine özgü bir ses rengiyle, akışkan ve doğal bir coşkuyla duru şiirler yazdı. Şiirin yanı sıra edebiyatla ilgili araştırmalar, incelemeler yaptı, "İçerdeki Adam" adında bir oyun ve Merzifonlu Şeyh Abdurrahim Rumi (15. yy.) üzerine bir incelemesi yazdı.
Lot: 19 > Kitap
İthaf, "Güvercin yüreğinde gül renkli çocuklar´dan Işıl Ergin için saygılar, dostluklar. 24 Mayıs 86" şeklindedir. Tarihsel, toplumsal ve güncel konuları yalın bir dille işlediği, bütünlüklü ve sağlam bir şiir kurgusu oluşturmuştur.
Lot: 20 > Kitap
İthaf, "Şenol ve Tülin Ayberk´e derin saygılarımla, 28.XII.1966" şeklindedir. Irkçılıkla ilgili siyahların mücadelesini anlatan meşhur romanlar serisinden çıkan sürükleyici bir roman...
Lot: 21 > Kitap
İthaf, "Nurten ve Güngör´e sevgilerle." şeklindedir. Cumhuriyet´in eğitim programına yön vermek üzere 1924 yılında Türkiye´ye davet edilen ünlü filozof ve eğitimci John Dewey´in özgürlük ve kültür üzerine incelemesi.
Lot: 22 > Kitap
İthaf, "Murat´a başarılar dileğimle" şeklindedir. 1969 yılında Akşam gazetesi, genç gazeteci Çetin Altan ve yeni foto muhabiri Ara Güler’in Al İşte İstanbul adlı yazı dizisini yayımladı. Çetin Altan ve Ara Güler, semt semt dolaştıkları İstanbul’un o döneme ait panoramasını büyük bir ustalıkla okuyucuya ulaştırmışlardı.
Lot: 23 > Kitap
"Çiğdem Egeli´ye mutlu yarınlar dileği ile..." ithafıyla 17 Şubat 1967 tarihinde imzalanmıştır. Beş Hececilerden olan Yusuf Ziya Ortaç, bu deneme kitabında toplumsal ve siyasal meseleleri hiciv gözlüğüyle görüyor.
Lot: 24 > Kitap
"Güven dostalara sevgiler, saygılar" ithafıyla 1971 senesinde imzalanmıştır. Kitaptaki on hikaye biyografik özellikler göstermekle birlikte; insanların özgürlüklerini kısıtlayan, değişmeyen ve değişimde direten insanları işlemektedir.
Lot: 25 > Kitap
"Çok yaşa demiştin sen de çok yaşa (Accord!?)" ithafıyla imzalıdır. Dar Çağ şiir insanın geride bıraktığı karanlık, sıkıntılı ve bunalımlı çağı imliyor. Dar zamanlarda geçen vakitlerde boğulmamak için yaşamaya devam eden insanın öyküsü. Kitabın sonunda Atatürk şiirleri mevcuttur.
Lot: 26 > Fotoğraf
Nâzım Hikmet, 50´li yıllardan sonraki yurtdışı gezilerinde dünya barışı adına gezilere çıkmış, kültür-sanat etkinliklerinde konuşmalar yapmıştır. 1957 yılında Bulgaristan´ın Vidin şehrine giden Nâzım Hikmet, yörenin halkıyla iç içedir.
Lot: 27 > Kitap
100 adet basılan eserin her bir nüshası elyazısıyla numaralandırılmıştır. Orijinal muhafaza kutusunda ve bandrollü. Nâzım Hikmet, Çankırı Cezaevindeyken yazdığı şiirler, notlar, mektupların olduğu bir defter doldurur. Defterin adını Çankırı´dan Piraye´ye Mektuplar başlığını koyar. "Karıcığıma geç kalmış bayram hediyesi" notunu düşerek 1940´ta Piraye´ye bu defteri kendisi ciltleyerek yollar
Lot: 28 > Kitap
Nâzım Hikmet´in iki defa dava konusu olan şiir kitabı apar topar toplatılmış ve yasaklanmıştır. Bu baskı da toplatılan kitaplardan biridir. Kitabın dış kapağı mevcut değildir.
Lot: 29 > Kitap
Nâzım Hikmet´in Bursa Cezaevi´nden Piraye´ye gönderdiği mektupların tıpkı basımını ve metinlerini içeren bir özel basım... YKY tarafından hazırlanan ve 1000 adet basılan eserin 0239 numaralı nüshası...
Lot: 30 > Kitap
Falih Rıfkı Atay´ın, 1945 yılında Amerika´ya gerçekleştirdiği ziyaretinde, Amerika ve Amerikalı insanların kültürünü konu alan notlarından oluşturduğu gezi kitabıdır. *Bazı sayfalar sırttan ayrılmış haliyle...
Lot: 31 > Kitap
"Dostum F. C. Güven´e Atatürk günlerini anarak sevgilerle" ithafıyla imzalıdır. *Ön kapak kitaptan ayrılmıştır.
Lot: 32 > Kitap
İthaf, "Gençliğe çalışkanlıkta ve yaratmakta örnek olacak muhterem bir insana, Ferit Celal Güven´e derin saygı ve sevgilerimle" ithafıyla imzalıdır.
Lot: 33 > Kitap
"Güvenlere sevgilerle" ithafıyla imzalıdır. Vedat Günyol´un 1974-1975 yıllarında Yeni Ufuklar´da ve Cumhuriyet´te yazdığı yazılardan yaptığı bir seçmedir. Yazar, bu yazılarında günün politik ve toplumsal olaylarını, uzaktan yakından, sağduyunun, aklın, mantığın ışığı altında değerlendirmeye, haksıza haksız, haklıya haklı diyebilmenin özgürlüğü içinde dile getirmeye çalışmaktadır.
Lot: 34 > Kitap
"Güvenler´e sevgiyle" ithafıyla imzalıdır. Düşünce dünyasının iki önemli yazar-çevirmeni tarafından hazırlanan bu kitap Fransız Varoluşçu filozof Jean Paul Sartre´ın çağın düşüncesini ve çağını yaşamanın kaygısını bir doktrin haline getirmiş yazılarından oluşmaktadır.
Lot: 35 > Kitap
Orhan Kemal´in, 1950´li yıllarda çocukluktan gençliğe geçiş döneminde olan birey üzerinden, dönemin insanının sıkıntılarını anlattığı toplumcu-gerçekçi türde sayılacak eseridir.
Lot: 36 > Kitap
Turgay Gönenç arşivinden. *Formalar sırttan ayrılmıştır. 13.yüzyıldan günümüze uzanan ve hatta bazıları daha da eskilere kadar giden bu fıkaralar Orhan Veli´nin mizahi zekası ve diliyle şiir formunda yeniden yazılmıştır.
Lot: 37 > Kitap
"Ataol Behramoğlu´ndan Elif Su´ya" ithafıyla imzalıdır. Türk şiirinde İsmet Özel´le birlikte klasik propaganda sol şiirlerinin ötesinde şiirler yazarak başlayan Ataol Behramoğlu, bu şiir kitabında da Nâzım Hİkmet´in çağıldayan sesini kendine düstur edinerek bir ozan gibi şimdi ve her zaman okuruna yaşama umudu aşılar.
Lot: 38 > Kitap
Garip Akımı şairlerinden biri olan Orhan Veli Kanık , 1950 Kasımında Ankara´da belediyenin açmış olduğu bir çukura düşer. Birkaç gün sonra beyin kanaması geçirerek 36 yaşında hayata veda eder. Ölümü ilk anda tuhaf karşılandığı için Orhan Veli Kanık´ın bedenine otopsi yapılır. Orhan Veli’nin çocukluk arkadaşı olan Halim Şefik Güzelson, bu şiirinde ünlü şairin otopsisinden etkilenerek hazırlar.
Lot: 39 > Kitap
Hem Fransız şiirinden hem de Tekke şiirinden etkilendiği dönemleri bir arada bulunduran, madde ve ruhla ilişkisini ve içinde bulunduğu buhranı en etkili şekilde mısralara döken Necip Fazıl´ın şiir derlemesidir. Orijinal yayınevi cildinde...
Lot: 40 > Kitap
Azeri asıllı İranlı öğretmen ve masal derleyecisi olan Samed Behrengi, bu kitabında doğa ve toplum sorunlarını masalsı bir evren kurarak aktarır.
Lot: 41 > Kitap
Ferit Edgü kaleme aldığı önsözde şairden ve şiirlerinden şu sözlerle bahsetmektedir: "Öyle yazarlar, şairler vardır ki, onların yazdıklarını yaşamlarından; yazgılarını ülkelerinin somut gerçeklerinden soyutlayamazsınız. Dahası, içinde yaşadıkları koşulları, tarihsel dönemi, özel yaşamlarını bilmeden, yapıtlarını gerçek boyutları içinde algılayamazsınız. Anna Ahmatova bu tür şairlerdendir. 1960’larda, şiirlerini ilk okuduğum günden bu yana, ne zaman onun şiiriyle karşılaştıysam, aynı hüznü, aynı onanmaz acıyı, aynı burukluğu duydum yüreğimde..." *2000 adet basılan eserin 0451 numaralı nüshası
Lot: 42 > Kitap
Şair Demirtaş Ceyhun´un Bulgaristan hakkındaki izlenimlerini paylaştığı gezi kitabıdır. *Sayfalar sırttan ayrılmıştır.
Lot: 43 > Kitap
"Birsen Hanım´a" ithafıyla imzalıdır. Ahmet Hamdi Tanpınar´ın öğrencisi, asistanı ve daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi hocası olan Mehmet Kaplan, Yeni Türk Edebiyatı dersleri ve öğrencileri için hazırlamış olduğu bu kitabı; zamansal olarak Tanzimat´tan Cumhuriyet´e kadar ki süreyi içeren şiirleri estetik, psikolojik ve sosyolojik yöntemlerle inceler.
Lot: 44 > Kitap
Cevat Yaltıraklı´nın, Türk edebiyatının vatansever iki şairi hakkında gerçekleştirdiği konferaslarda konuşulanlar ve yazılanları bir araya getirerek oluşturduğu eseridir. Eserinde, şairlerin eserlerinden örnekler vererek yapılan konuşmalar ve yazıları sunmuştur. "Müstesna bir şiir okuma üstünlüğü olan genç arkadaşım Alev Çoskun´a sevgilerimle" ithafıyla imzalıdır.
Lot: 45 > Kitap
"Faruk´a sevgilerle eski günü hatırlamak için" ithafıyla imzalıdır. Türkiye Cumhuriyetinin ilk kadın avukatı olan Süreyya Ağaoğlu; Kuvay-ı Milliye ve Cumhuriyet gibi önemli dönemleri yaşamış bir isim olması yönüyle de ayrıca önemli bir isimdir. Ağaoğlu cumhuriyet öncesi ve sonrası meseleleri tanıklıkları ve kendi yaşamından parçalarla avukatlık mesleğine dair deneyimlerini anlatıyor.
Lot: 46 > Kitap
"F. Güven´e sevgiyle..." ithafıyla imzalıdır. *Bazı sayfalar sırttan ayrılmıştır. 12 Mart Muhtırasından sonra aydınlar üzerinde başlayan cadı avında mesnetsiz iddialardan dolayı tutuklanıp Ziverbey Köşkünde işkenceye uğrayan ünlü gazateci İlhan Selçuk´un olayları anlattığı kitap. Bu kitabın önemli olmasının bir diğer nedeni İlhan Selçuk´un işknece altında olduğunu akrostiş yöntemiyle ifadesinde vermiş olması. Tercüman gazetesinde yayımlanan ifadesinde cümlelere bakıldığında "işkence altındayım" yazısı çıktığı görülmektedir. Kitapta gazete küpürleri de açıklamalı şekilde mevcuttur.
Lot: 47 > Kitap
Fikret Otyam´ın, Güneydoğu insanlarının yaşamına ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP)´ne değinen röportajlarından oluşan eseri, ancak bu röportajları gazeteci kimliğiyle gerçekleştirmiş olsa da kitap haline getirirken röportajları adeta bir roman gibi hikayeleştirmiştir. "Fikret Otyam´dan sevgiyle" ithafıyla imzalıdır.
Lot: 48 > Kitap
"Sayın Sema Dalmış´a ilgisine çok teşekkür ederek" ithafıyla imzalıdır. Selim İleri, bu deneme kitabında gündelik yaşamından, İstanbul ve çevresine ilişkin gözlem ve anılarından bahseder. Ayrıca romanlarının kahramanlarıyla bir diyalog halinde ilerleyen yapısıyla klasik deneme formunun dışına çıkar.
Lot: 49 > Kitap
Ahmet Hamdi Tanpınar, Bergson´un parçalanmaz zaman algısını ve Freud´un insan zihninin bütün kıvrımlarına ulaşmaya çalışan psikanaliz yöntemini kendisine merkez alır. Bu kitaptaki hikayelerde bu iki yöntem hikayelerin alt zeminine sızar ve oradan kurguya, karakterlere kadar ulaşır. Rüya motifi, evler, eşyalar ve daha birçok "nesne"nin geçmiş zamanda yarattığı yolculuğun anlatıldığı hikayeler...
Lot: 50 > Kitap
"Sevim Kalman´a sevgilerle merhaba!" ithafıyla imzalıdır. "Uğur Mumcu’nun Türk köşe yazarlığına yepyeni bir hava getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Keskin bakışlı bir gözlemci, belgesel bir eleştiricidir o. Güçlü hukuk mantığını çok kez ince bir mizah çizgisi ile çerçevelediği için yazıları ne denli ağır olsa da okura ferahlık verir. Uğur Mumcu’nun yazıları bugün günceldir. Bunlar, yarınki kuşaklar hesabına kuşkusuz, ibret alınması gereken birer tarih dersi yerine geçecektir." Nadir Nadi
Filtreler
Toplam : 65 Ürün
 
Phebus Hakkında
“Phebus Müzayede Evi, alıcılar ve satıcıları online ortamda bir araya getiren bir açık artırma platformudur.”
Bizi Takip Edin
Copyright © 2020 PHEBUS Müzayede