Anasayfa /
PHEBUS EPHEMERA
PHEBUS EPHEMERA
PHEBUS EPHEMERA, 12.08.2023 saat: 22:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 22:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 122 Ürün
Lot: 8 > Fotoğraf
Fotoğrafta bulunan baytarlardan birisi tarafından "Hemşirem Afet Hanım´a hatıra-ı ebediyye" ithafıyla imzalanmıştır. *Fotoğraf üzerinde yıpranmalar mevcuttur.
Lot: 31 > Efemera
Dilekçede, Ermeni eylemci grubun Beyoğlu ve civarında giriştiği eylem sonucunda derdest edildiğinden bahsedilmiş ancak tekrar toplanan grubun Bank-ı Osmani ve Divan-ı Umumiye karşı bir eylem planladıkları haber verilerek, gerekli önlemlerin alınması talep edilmiştir. Karekin Pastırmacıyan tarafından tasarlanan ve amacı Avrupalı büyük devletlerin 1894-96 yılları arasında cereyan eden Hamidiye olaylarına dikkatini çekmek olan baskın, bankayı işgal edenler ile bankayı kuşatan zabitler arasında yaşanan çatışmalar sonucu tarihe kanlı bir sayfa olarak geçmişti. 
Lot: 33 > Efemera
Rapora, sağlık heyetinin muayene ettiği cezaevi mahkumlarının sabık sıfatları, isimleri, tutukluluk süreleri ve hastalıkları hakkında bilgilerin yanı sıra cezaevlerinin temizliğine dair gözlemler de not düşülmüştür. Eski Şeyhülislam Musa Kazım Efendi, Süleyman Numan Paşa, Eski Senato Başkanı Rıfat Bey, gibi dikkat çekici isimlerin de göze çarptığı ve "Daha sonra Konstantinopolis'in diğer hapishanelerini ziyaret edeceğiz" cümlesiyle noktalanan raporda; İngiliz, Fransız ve İtalyan doktorların ıslak imzası bulunmaktadır. 
Lot: 39 > Efemera
II. Abdülhamid döneminde sefaretlere gönderilen ilk imamlardan olan Mehmed Recai Bey, sefaret imamlığı görevine Londra´da başlamıştır. Mehmed Recai Efendi’nin Londra’da bulunduğu yıllarda meşhur edebiyatçı Abdülhak Hamid (Tarhan) ´de Osmanlı büyükelçiliğinde görevlidir. Abdülhak Hamid´in hatıralarında Mehmed Recai Efendi´yi edepli, terbiyeli ve medeniyete meyilli bir kişi olarak nitelemektedir. II. Abdülhamid döneminde modern yaşam tarzı ve şık giyimiyle özellikle de sarık yerine şapka takması yönünden çok eleştirilmiş, jurnallere konu olmuştur. Cumhuriyet´in tesisinden sonra Viyana´da görev almıştır.
Lot: 40 > Efemera
Lot: 50 > Efemera
Filtreler
Toplam : 122 Ürün
 
Phebus Hakkında
“Phebus Müzayede Evi, alıcılar ve satıcıları online ortamda bir araya getiren bir açık artırma platformudur.”
Bizi Takip Edin
Copyright © 2020 PHEBUS Müzayede