Anasayfa /
ORIENT
ORIENT
ORIENT , 04.03.2023 saat: 21:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 21:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 37 Ürün
Lot: 1 > Kitap
İçerisinde planlar ve gravürler mevcuttur. Fransız elçilik sekreteri M. A. Belin tarafından 1894 yılında İstanbul’daki Latin Katoliklerin tarihi üzerine yazılmış kapsamlı bir kitaptır.
Lot: 2 > Kitap
1900 ve 1895´te ayrı ayrı yayınlanan iki ciltten oluşan kitap; Kronolojik olarak olayları sıralayarak İstanbul’un arkeolojik, sanat ve mimari tarihini içerir. Kitap ayrıca şehrin fiziksel yapısını, caddelerini, meydanlarını, semtlerini ele alır. Şehrin başlıca camilerinin dekoru üzerinden tarih, mitoloji ve sanatın da konu edildiği bu eser çok sayıda fotoğraf ve illüstrasyon da içermektedir. İlk kez yayımlandığı 1895 yılında eleştirmenler tarafından “Yılın en önemli kitabı” olmuş, Springfield Republic´te bir eleştirmen, eser ile ilgili "şimdiye kadar İngilizce basılmış en önemli incelemeydi" yorumunu yapmıştır.
Lot: 3 > Kitap
Ernest Mamboury, Türkiye hakkında çeşitli eserler yazan İsviçreli ilim adamı, ressamdır. Eserde şehrin coğrafyası, Bizans ve Türk devirlerindeki tarihçesi, sanatı ve etnografyası gibi turistleri ilgilendiren yönlerinden başka eski eserleri düzenli bir sırayla tarihleri ve sanat özellikleriyle kısa biçimde tanıtılmış, ayrıca her eserin resminin veya planının verilmesine özen gösterilmiştir.
Lot: 4 > Kitap
İngiltere´deki özgür düşüncenin en büyük sözcülerinden biri olan Roma Katolik rahibi olan yazar bu kitapta; İmparatoriçe ve Doğu Ortodoks Azizi, Kutsanmış Theodora, İrene ve Anna Comnene gibi ünlü isimlerden ve Yeni Konstantinopolis´ten bahsetmektedir.
Lot: 5 > Kitap
Şanlı Osmanlı İmparatorluğu´nun incisi İstanbul´un antik ve modern tarihi, şehrin zerafetine yaraşır şık ciltlerde okurlarıyla buluşuyor... Hıristiyanlıkta simgesel bir öneme sahip olan ve tamamı Türkiye sınırları içerisinde bulunan "Yedi Kilise" de anlatıma dahil... Masalsı İstanbul gravürleriyle tanınan İngiliz mimar ve ressam Thomas Allom´un 90´u aşkın gravürünün yer aldığı eser, İstanbul araştırmacılarının ve kitap koleksiyonerlerinin her daim aradığı ve yararlandığı bir kaynak olarak nesilden nesile ulaşmıştır.
Lot: 7 > Kitap
Kitap içerisinde resim ve haritalar mevcuttur. Sosyal tarihi ve seyahat günlükleri üzerine eserler yazan üretken İngiliz yazar Frances Elliot´ın, Konstantinopolis´i ziyaretinde,Yunan-Bizans ve Türk tarihinin yeniden canlandırılmasının okuyucunun ilgisini çekeceğini ve gezginlerin işine yarayabileceğini düşünerek, Gibbon, Von Hamer, Lamartine Sir Henry Elliot gibi önemli çalışmalara sahip isimleri kaynak alarak kaleme aldığı eseridir.
Lot: 8 > Kitap
Kitap içerisinde bolca resim mevcuttur. Amerikalı öğretim görevlisi, yazar John Lawson Stoddard, seyahatleriyle ilgili kitaplar yayınladığı için seyahatname türünü geliştirmesiyle tanınır. Dersleri çokca popüler olan yazar, kısa sürede herkesin tanıdığı bir isim olmuş ve kendi deyimiyle "yaşanabilir dünyanın neredeyse her yerine" giderek programları için yeni içerik toplamaya devam etmiştir.
Lot: 9 > Kitap
Şair Alfred Tennyson´un dizeleriyle; "Denizin koyu mor kürelerinde uzanan cennetin yaz adaları." 1885-87 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri´nin İstanbul Elçisi olan Samuel Cox´un Büyükada ve diğer İstanbul adaları hakkındaki anılarını kaleme aldığı eseri, İstanbul adaları hatıraları hem adaların coğrafi yapıları hem de toplumsal yaşam üzerine hayli ilginç bilgiler vermektedir.
Lot: 10 > Kitap
Dilbilgisi uzmanı Bizanslı Stephanos´un ŞEHİRLER VE HALKLAR ÜZERİNE adlı eserinin Abraham van Berkel tarafından 1688 yılında yayımlanan Latince ve Yunanca edisyonudur. 6. yüzyılda, I. Justinianus döneminde faaliyet gösteren Stephanos, kaleme aldığı "Ethnica" isimli coğrafya sözlüğü ile tanınmaktadır. Günümüze bazı parçaları ulaşabilmiş olan eser, Antik Yunanistan hakkında çok mühim coğrafi, mitolojik ve dinî bilgiler içermektedir.
Lot: 11 > Kitap
Haçlı Seferleri´ne dair bir çalışma için 1830-31´de seferlerin güzergahını takip ederek Küçük Asya topraklarına gelen Fransız tarihçiler Joseph-François Michaud ile Jean Joseph François Poujoulat, Paris´e döndüklerinde bu seyahatleri esnasında birbirlerine yazdıkları mektupları 7 cilt halinde kitaplaştırmışlardır. Müzayedemizde sunduğumuz kitap, bu serinin 2. cildidir.
Lot: 12 > Kitap
Doğu’ya yaptığı gezileriyle tanınan Fransız seyyahı olan Tavernier, altı yolculuğunu tamamladıktan sonra XIV. Louis’nin isteği üzerine gözlemlerini Protestan yazar Samuel Chappuzeau’nun desteğiyle kaleme aldığı bu seyahatnâmesinde gezip gördüğü şehirler hakkında verdiği bilgiler ekonomik ve ticarî yönden büyük değer taşır. Burada Anadolu, Irak ve İran’daki kervanların, kervan yollarının, kervansarayların ayrıntılı bir envanterini yapmıştır. Gezdiği ülkelerde geçerli olan para birimleri, bu paraların karşılıklı değerleri onun ilgilendiği temel konulardır. İran paralarının Türkiye’de özellikle Van yöresinde geçerli sayıldığını bildirmiştir. Seyahatnâmede ayrıca para dolaşımı, ölçüler ve gümrük işlemleriyle ilgili ayrıntılar görülmektedir.
Lot: 13 > Kitap
İçerisinde 27 harita, 35 plan ve kat planı, 1 panorama, 7 resim mevcuttur. Meyer´in seyahatnameleri 1862´den 1936´ya kadar Bibliyografik Enstitü tarafından Almanca olarak yayınlanan en kaliteli ve en popüler seyahat kılavuzlarıdır.
Lot: 14 > Kitap
İçerisinde 11 harita ve 41 plan, 52 sayfalık ek gezginler için faydalı adresler mevcuttur. Meyer´in seyahatnameleri 1862´den 1936´ya kadar Bibliyografik Enstitü tarafından Almanca olarak yayınlanan en kaliteli ve en popüler seyahat kılavuzlarıdır.
Lot: 15 > Kitap
Ava olan merakı sebebiyle Avcı Mehmed olarak da bilinen IV. Mehmed, babası Sultan İbrahim´in tahttan indirilmesi sonucu henüz 6 yaşında 19. Osmanlı padişahı olarak tahta çıkan en genç hanedan mensubu olmuştur. Saltanatında Batı´da en geniş sınırlara ulaşılan IV. Mehmed, 39 yıl tahtta kalarak Kanuni Sultan Süleyman´dan sonra en uzun süre hükümdarlık yapan Osmanlı padişahı olmuştur. Döneminin en önemli olayı ise bir kez daha hüsranla sonuçlanan İkinci Viyana Kuşatması´dır.
Lot: 16 > Kitap
Lale Devri´nin en meşhur ressamı Vanmour´u maiyetiyle birlikte elçi olarak atandığı İstanbul´a getiren Ferriol, burada geçirdiği günlerde birçok skandala imza atmış; en sonunda doktorların deli raporu verdiği elçi, Fransa tarafından görevinden azledilmişti. İlk skandalına Sultan II. Mustafa tarafından Topkapı Sarayı´nda kabul edileceği gün imza atan Ferriol, padişahın huzuruna kılıçla çıkma konusunda diretmiş, saray görevlilerinin tüm ikazına karşın inadından dönmemişti. Bunun üzerine elçi, padişahın huzuruna çıkmadan maiyetiyle birlikte saraydan ayrılmıştı. Skandallarına, saltanat kayığına benzer görkemli kayığıyla gürültülü bir şekilde sarayın önünden geçerek, İngiliz Elçi Sutton´u düelloya davet ederek devam eden elçi, Ermeni Patriği Avadik´i Avrupa´ya kaçırtmak gibi akıldışı bir eyleme kalkınca iki ülkenin neredeyse savaşa girmesine sebep oluyordu. Bir süre sonra akli dengesini iyiden iyiye kaybeden ve sinir krizleri geçirerek etrafındaki insanlara ve eşyalara zarar vermeye başlayan elçi, Fransız tüccarların, elçinin doktorundan aldığı deli raporunu Fransa´ya yollaması üzerine görevinden azledilmişti.
Lot: 17 > Kitap
Kral IV.Philip´in Eski ve Yeni Süvarileri Üzerine: Beş Kitabı Süvari taktikleri üzerine yazılmış en önemli ilk kitaplardan biridir. Eski savaşlarda fillerin ve develerin kullanımı da dahil olmak üzere süvari tarihinini ayrıntılı olarak ele alır. Her bir atlının ayrı ayrı temsil edildiği eserde çok sayıda gravür bulunur. Metin ve gravürlerle süslü bu eser, savaşta atlara nasıl bakılacağını, taktikleri, idareyi ve yönetimi anlatır.
Lot: 18 > Kitap
Kitap içerisinde bolca resim mevcuttur. Amerikalı öğretim görevlisi, yazar John Lawson Stoddard, seyahatleriyle ilgili kitaplar yayınladığı için seyahatname türünü geliştirmesiyle tanınır. Dersleri çokca popüler olan yazar, kısa sürede herkesin tanıdığı bir isim olmuş ve kendi deyimiyle "yaşanabilir dünyanın neredeyse her yerine" giderek programları için yeni içerik toplamaya devam etmiştir.
Lot: 19 > Kitap
Sırtı ayrık haliyle. Dulaure tarafından yazılmış ve L. Batissier tarafından gözden geçirilmiş baskı,Paris ve anıtlarının tarihi. Paris Şehri ile ilgili 51 gravür ve haritalar içerir. Gravürler; Rouargue Freres del. &Sculp
Lot: 20 > Kitap
İslamiyet’i kabul ettikten sonra “Nasreddine” ismini alan Fransız oryantalist ressam Alphonse Etienne Dinet ve kendisinde din konusunda rehberlik eden yakın dostu Sliman ben Ibrahim Baamer tarafından kaleme alınan Hz. Muhammed biyografisi. Birinci Dünya Savaşı’nda Fransa saflarında savaşan Müslümanları onurlandırmak için ısmarlanan eser, o güne değin yayınlanan en kapsamlı Hz. Muhammed biyografisi olmasının yanı sıra Etienne Dinet’in anlatıma eşlik eden büyüleyici resimleriyle okunması oldukça keyifli ve kolay bir çalışmadır. 
Lot: 21 > Kitap
Kapağı kopuk haliyle. Osmanlı ordusunu ve askeri bürokrasisini oluşturan her rütbe ve milletten asker ve subay, özgün kıyafetleri içinde resmedilmistir. Gravürler, ünlü hakkâk A. Uncuyan tarafından kopya edilmiştir. Eserde resimlerin açıklamaları ayrı ayrı İngilizce ve Türkçe olarak verilmiştir.
Lot: 22 > Harita
Ön kapağında “Librairie Internationale OTTO KEIL / Grand’ rue de Pera - Constantinople” etiketi bulunan çalışmanın ayrıntılı indeksinde Küçük Asya’da [Anadolu] yer alan Türkçe il ve ilçe isimlerinin Almanca fonetiğe uygun karşılıkları yer almaktadır. Örn: Gjök Dagh (Gök Dağ) - Tschibuk Owa (Çubukova). Katlanır harita 43x55 cm boyutundadır.
Lot: 23 > Harita
Osmanlı İmparatorluğu´nun Asya Eyaletlerinin Yeni Genel Haritası: Arabistan Hariç.
Lot: 24 > Gravür
Sultan III. Ahmed’in bir ferman çıkararak “Reis-i Şairan” (Şairlerin Başı) unvanını bahşettiği Osmanzâde Ahmed Tâib (1659-60 - 1724), şöhretini hicivleri ve kasidelerine borçludur. Şairliğinin yanı sıra biyografik eserler de kaleme alan Tâib’in, meşhur vezirlerin yaşamını aktardığı “Hadîkatü’l-Vüzerâ” ve Osmanlı sultanlarının yapamından bahsettiği “Hadîkatü’l-Mülûk” adlı iki eseri mevcuttur. Müzayedemizde sunduğumuz portreler, günümüze çok sayıda yazma ve matbu nüshası ulaşan “Hadîkatü’l-Mülûk” adlı eserin 1844 tarihli bir nüshasına ait olup, sırasıyla şu padişahlara aittir: Kanuni Sultan Süleyman, II. Mustafa, III. Mustafa, II. Mahmud.
Lot: 28 > Gravür
Minyatürden Batı resmine geçiş evresini temsil eder.
Lot: 29 > Gravür
Sultan Abdülmecid´in, bir önceki gravürdeki halinden daha gür sakallı tasvir edildiği göze çarpmaktadır.
Lot: 30 > Gravür
Thomas Allom; 19. yüzyılda İstanbul ile diğer bazı şehir ve kasabaların resimlerini yapan bir İngiliz mimar ve ressam.
Lot: 36 > Gravür
Kalenderî bir hayat tarzını benimseyen çeşitli tasavvufî zümrelerin ortak adı.
Lot: 37 > Gravür
Çok dilli bir ülke olan Briyanya´da Fransızca ve diğer birkaç dilin yanı sıra burada Bretonca ve Gallo konuşulmaktadır. Batıda Aşağı Britanya, Breton´un konuşulduğu geleneksel alandır ve Doğu´da Yukarı Britanya´da Gallo konuşulmaktadır.
Lot: 45 > Harita
El boyaması ile işlenen bakır baskı haritada Anadolu, Suriye, Kutsal Topraklar ve Kıbrıs görülmektedir.
Lot: 46 > Gravür
Bilhassa o güne değin yayınlanan Amerika haritalarındaki yanlışlıkları ortadan kaldırmasıyla tanınan Fransız haritacı Guillaume Delisle (1675 - 1726), keşif ve topografyaya ilişkin en güncel bilgileri haritalarına dahil etmesiyle popülerleşmiş ve ilk "bilimsel" haritacılardan biri olarak kabul edilmiştir.
Filtreler
Toplam : 37 Ürün
 
Phebus Hakkında
“Phebus Müzayede Evi, alıcılar ve satıcıları online ortamda bir araya getiren bir açık artırma platformudur.”
Bizi Takip Edin
Copyright © 2020 PHEBUS Müzayede