Anasayfa /
FIRSAT MÜZAYEDESİ
FIRSAT MÜZAYEDESİ
FIRSAT MÜZAYEDESİ, 21.06.2023 saat: 22:00'a kadar internet sitemizden pey verebilirsiniz. 22:02 itibariyle canlı mezat başlayacaktır. Kitap, Dergi ve süreli yayın hariç tüm ürünlerden % 20 ürün KDV'si alınmaktadır. Komisyon Oranı: % 20 + KDV'dir. ÖDEME SÜRESİ MÜZAYEDE BİTİMİNDEN SONRA 1 HAFTADIR.
Toplam : 367 Ürün
Lot: 1 > Kartpostal
Postadan geçmiştir.
Lot: 3 > Kartpostal
Burmalı sütun adıyla da anılan, Surname´de bir minyatürde görüldüğü üzere, üç piton yılanını birbirine dolaştığı şekliyle tasvir eden sütundur. Günümüze bu haliyle ne yazık ki ulaşamıştır, yılanların başlarının nasıl koptuğuna dair çeşitli rivayetler vardır. Yılan başlarından bir tanesi İstanbul Arkeoloji Müzesi´nde sergilenmektedir.
Lot: 4 > Kartpostal
Postadan geçmiştir.
Lot: 5 > Kartpostal
Ayastefanos Rus Abidesi, 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı´nda ölen Rus askerlerinin anısına yaptırılmış bir âbidedir. Âbide, Osmanlı Devleti tarafından Rus Devletine savaş tazminatı olarak yapılmıştır. 1. Dünya Savaşı şavaşı başladığında, Rusya ile savaş halinde olan Osmanlı bu abideyi yıkma kararı almıştır. Enver Paşa´nın önderliğinde Bayrampaşa´dan gelen bir ekip önce çanı indirmişler, binayı boşaltmışlar ve yıkımı gerçekleştirmişlerdir. Çan, Askeri Müze´ye teslim edilmiştir. Bina içerisinde yer alan önemli parçalar Polis Teşkilatı´na teslim edilmiştir. Bu parçalar arasında önemli bir yere sahip olan yapının pirinçten altın yaldızlı maketidir, maket halên Emniyet müdürlüğünün envanterinde görünüyor olmasına rağmen bulunamamaktadır.
Lot: 7 > Kartpostal
Postadan geçmiştir.
Lot: 10 > Kartpostal
Kartpostalın arka yüzünde yer alan mektupta yazıldığı üzere, kartpostalın göndericisi bir opera fuarına katılmıştır. Operalar arasında "Die to te Stadt" adlı operanın da yer aldığı görülmektedir. Göndericinin opera isminin yanında yazdığı şerh "Genç bir müzisyenin aşk eseri" şeklindedir. Genç müzisyen henüz 23 yaşında iken, Avrupa´da ilk kez operası yayınlanacak olan Erich Wolfgang Korngold´dur. Sonraları Amerika vatandaşlığına geçen müzisyen, Amerikan Hollywood film endüstrisi için film müziğini ortaya çıkartan ve geliştiren bestecidir. Karpostalın ön yüzünde yer alan Osmanlıca not, "Her gün girdiğim kapı. Şimdi sarayın dördüncü katında ikamet ediyorum. Fakat şimdi böyle atlı arabalar yerine otomobil kaim oluyor..." şeklindedir.
Lot: 11 > Kartpostal
15 Nisan 1888´de Şehreküstü mahallesinde Ahmet Gazzaz Efendi’den kiralanan binada okulun açılışı yapılmıştır. 1922 yılına kadar ipekçilik okulu toplam 2032 kişi ipek böcekçiliği diploması almış, mezun olan Bursa´lı öğrencilerin %73’ünü Ermeni ve Rumlar oluşturmaktadır. 1926 yılında okul kapatılmış, 1930 yılında yeniden açılmıştır. 1976 yılında okul yeni binalarına taşındıktan sonra bina öğrenci yurdu olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde bina Anadolu İmam Hatip Lisesi´nin mülkiyetindedir.
Lot: 12 > Kartpostal
Lot: 19 > Kartpostal
Lot: 23 > Fotoğraf
Fotoğrafta yer alan ithaf, "Pek çok sevdiğim Necati B.ef. kardeşimize. 22/6/930" şeklindedir.
Lot: 25 > Fotoğraf
Fotoğraf üzerinde yer alan Osmanlıca ithaf, "Kardeşim Selahaddin´e. Eylül 338" şeklindedir
Lot: 26 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzünde yazılı not, "13 Kanunisani 1315" şeklindedir.
Lot: 27 > Fotoğraf
Fotoğraf üzerinde yer alan Osmanlıca ithaf, "İsmetli hemşehrim Halim Efendi Hazretlerine yadigar-ı acizanemdir. 12 Mart 32" şeklindedir.
Lot: 30 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzünde fotoğrafta yer alanlardan bazılarının imzaları yer almaktadır.
Lot: 31 > Fotoğraf
Fotoğrafın sağ üst köşesine bir hanımefendinin portresi yapıştırılmıştır.
Lot: 35 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzünde yer alan Osmanlıca ithaf, "Abla muayenehanenin üç kısmının resmini size gönderiyorum. Yine de resim çektirip göndereceğim. İki gözünden öperim." şeklindedir.
Lot: 38 > Fotoğraf
Lot: 40 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzünde sonradan fotoğrafta bulunan şahısların vefatı üzerine kaleme alınmış açıklamalar mevcuttur.
Lot: 41 > Fotoğraf
Lot: 42 > Fotoğraf
Fotoğraf üzerinde "Çok muhterem Vasfi Bey´e" ithafı yer almaktadır.
Lot: 43 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzünde yer alan Osmanlıca ithaf, "Çok sevgili muhterem Ağabeyime: Ebedi bir hatıra olmak üzere hürmet ve samimiyetler ile tadim ederim efendim" şeklindedir.
Lot: 46 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzünde 1340 tarihli Osmanlıca mektup yer almaktadır.
Lot: 48 > Fotoğraf
Fotoğrafın arka yüzünde, "Emniyet-i Umumiye dördüncü şube müdürü Osman Beyefendi´ye" hitaben yazılmış ithaf yer almaktadır.
Lot: 50 > Fotoğraf
Lot: 51 > Fotoğraf
Filtreler
Toplam : 367 Ürün
 
Phebus Hakkında
“Phebus Müzayede Evi, alıcılar ve satıcıları online ortamda bir araya getiren bir açık artırma platformudur.”
Bizi Takip Edin
Copyright © 2020 PHEBUS Müzayede