Lot : 67
Kategori : Kitap
Şefik E. Atabey koleksiyonundan Antoine Ignace Melling!
VOYAGE PITTORESQUE DE CONSTANTINOPLE ET DES RIVER DU BOSPHORE (İstanbul ve Boğaz Kıyılarına Pitoresk Seyahat), Antoine Ignace Melling, 1819, De l´Imprimerie de P. Didot, Paris, 2 cilt: 142 sayfa metin + 48 gravür, 3 harita içeren albüm, 55x67 cm...
Orhan Pamuk´un, "Boğaz manzaralarını konu edinen bütün Batılı ressamlar içerisinde görmenin ve seyretmenin zevklerini bana en çok tattıranı ve bana en inandırıcı geleni Melling´dir." satırlarıyla söz ettiği Antoine Ignace Melling, henüz 21 yaşındayken Rus elçiliğinin yazlık ve kışlık saraylarının dekorasyonu için İstanbul´a getirilmiş, yaptığı çalışmaların başarısı kısa sürede Topkapı Sarayı´na kadar ulaşmıştı.
1804 yılında Sultan III. Selim´in kız kardeşi Hatice Sultan´a ait Neşetâbâd Sarayı´nın onarım ve dekorasyonuyla görevlendirilen ve dedikodulara göre sarayda bulunduğu zaman diliminde Hatice Sultan ile fırtınalı bir aşk yaşayan Melling´in, Hatice Sultan ile Latin harfleriyle Türkçe kaleme alınmış karşılıklı mektupları, günümüzde Fransa´da özel bir koleksiyonda muhafaza edilmektedir.

Sırtları panelli ve altın yaldız çerçeveli, ebru kaplamalı tümüyle deri dönem ciltlerinde.
Her iki ciltte de Şefik E. Atabey´e ait ex-libris mevcuttur.

Gravürlerin yer aldığı ikinci cildin sağ ön kapağı bantla restore edilmiş, sayfalarının yarısından fazlasının sağ alt köşesi yıpranmıştır.
Lot Detayları
Phebus Hakkında
“Phebus Müzayede Evi, alıcılar ve satıcıları online ortamda bir araya getiren bir açık artırma platformudur.”
Bizi Takip Edin
Copyright © 2020 PHEBUS Müzayede